İşletmenizi En İyi Şekilde Tanıtacak Bir İnfluencer Nasıl Bulunur?

İşletmenizi En İyi Şekilde Tanıtacak Bir İnfluencer Nasıl Bulunur?

Günümüzde pek çok işletme çeşitli influencerlar ile işbirliğine başvuruyor. Bunu yapmalarındaki en büyük neden ise kendilerini tanıtmak oluyor. Özellikle küçük işletmeler influencerlar ile çalışarak kendilerini sosyal medyada tanıtıyor ve tanınırlığını arttırıyor. Bu durumda çalışan işletmeleri gören diğer tanınmamış işletmeler de aynı yoldan gitmeye çalışıyor. Böylece ortaya pek çok işbirliği çıkıyor. Ancak bunlardan bazıları yapmış oldukları işbirliklerinde yeteri kadar tanınırlık kazanamıyor.

İşletmelerin kendilerini büyük bir kitleye tanıtması için yapmış oldukları işbirlikler elbette ki başarılı olmalıdır. Böylece büyüme hacimlerini arttırabilirler ve daha fazla müşteri kazanabilirler. Tabii ki bunun için iyi bir influencer ile çalışmak gereklidir. Nasıl tanıtım yapacağını bilmeyen veya işbirliğe yeterince uymayan influencerlar elde edilmesi beklenen başarıyı kolaylıkla gölgeleyebilir. Aynı zamanda bu da işletmelerin isteyeceği türden bir işbirliği olmayacaktır.

İşletmesini en iyi şekilde tanıtmak isteyen işletmeler genellikle daha önceden işbirliği yapmış influencerlara başvuruyor. Bu durum her ne kadar önemli bir başarı etmeni olsa da iyi bir influencer da işletmeyi en iyi şekilde tanıtabilir. İyi bir influencer seçimi için de önceden gözlem yapılması ve seçeneklerin değerlendirilmesi gerekir.

Marka İnfluencerı Kimdir Ve Ne Yapar?

Marka influencerı denilen kişiler aslında birer sosyal medya influencerıdır. Bir işletme ile yaptıkları işbirliği sonucunda marka influencerı olurlar ve o işletmenin hizmetini veya ürününü tanıtırlar. Yaptıkları tanıtımlar ile de hem kendileri kazanırlar, hem de söz konusu işletmeye kazandırılar.

Bir marka influencerı bir işletmeyi vezir edebildiği gibi rezil de edebilir. Bu nedenle işbirliklerinde tutarlı ve doğru bir iletişimde olunması gerekir. Tanıtım yapmasını istediğiniz influencer ile yapacağınız işbirliğinin her iki taraf için de kabul edilebilir olması gerekir. Çünkü influencerler takipçilerini belirli bir yere yönlendirebilme gücüne sahiptir. İyi anlaşamadığınız bir influencer size müşteri kaybettirebilir. Ancak kazandırabileceğini de unutmamanız gerekir.

Bir Marka İnfluencerı İle Çalışmanın Faydaları Nelerdir?

Influencerlar bilindiği gibi belirli bir kitleyi etkileme gücüne sahiptir. Bu da en başta influencerın sahip olduğu takipçilerine tanıtım yapmanızı sağlar. Doğru bir marka influencerı ile çalıştığınızda kaliteli ve özgün bir tanıtım yapmış olursunuz. Böylece sosyal medya takipçilerini işletmenize kolaylıkla çekmiş olursunuz. Ayrıca seçtiğiniz influencer reklama pek önem veren biri olmadığında ve izlenmesi çok olduğunda daha fazla kitleye ulaşmış olursunuz.

İnfluencerlar her gün özgün içerikler oluşturma peşindedir. Böylece işletmenize katkı sağlayacak etmenlerden biridir. Yaptırmak istediğiniz tanıtımı işbirliği yaptığınız influencera verdiğinizde o size özgün bir tanıtımla geri dönecektir. Özgünlüğü sayesinde aldığı etkileşimi tanıtımınızda da kullanacak ve takipçilerin ilgisini daha fazla çekmiş olacaktır.

Küçük veya az tanınan bir işletmeyseniz yüksek etkileşime sahip bir influencer ile işbirliği kampanyası yürütebilirsiniz. Böylece sahip olduğunuz markanız çok tanınan bir marka olmasa bile artık tanınan bir marka olacaktır. Bu da müşteri artışınız için oldukça iyi bir artıdır.

İyi Bir Marka İnfluencerı Nasıl Olur?

İyi bir marka influencerı demek, sizi iyi bir şekilde tanıtan kişi demektir. Aynı zamanda yüksek etkileşime sahip bir influencer demektir. Takipçileri, beğenileri, yorumları ve kaydedilenleri fazladır. Bu da etkileşimini yukarıya çekmektedir. Böyle bir influencer ile çalıştığınızda başarılı bir işbirliğine imza atabilirsiniz. Bunlar dışında iyi bir marka influencerında şu özellikler de bulunur:

  1. Hitap edilen kitle: İyi bir influencerın fazla takipçisi vardır ve bu takipçilerini tanıtımınızda doğru bir şekilde kullanabilir. Ayrıca markanız ile uyumlu bir influencer ise tanıtımınızın başarısız olması çok düşük bir ihtimale haline gelmektedir.
  1. Marka ile yakalanan uyum: Yapmış olduğu ve yapacağı içerikler ile benzer doğrultuda işbirlikleri yapan influencerlar iyi influencerlar olarak adlandırılır. Bu tarz bir marka influencerı ile çalıştığınızda işbirliğiniz iyi olacaktır.
  1. Kaliteli ve kendine has içerikler: Benzerlikten uzak ve kopyalanmamış içerikler üreten marka influencerları reklam verenler için daima iyi bir seçenek olacaktır. Böylece daha etkileyici bir tanıtım yapabilme şansını da elde edebilirisiniz.
  1. Gerçek takipçiler: Gerçek takipçiler daima sosyal medyada aktiflik gösteren takipçilerdir. İyi bir marka influencerında ise sahte takipçilere yer yoktur. Bu da yapmış olduğunuz işbirliğinde gerçek hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacaktır. Yürütmüş olduğunuz bu işbirliği projesi başarılı bir şekilde sona erecektir.

Doğru Marka İnfluencerı Nasıl Bulunur?

İşbirliği yapmak isteyen işletmelerin doğru marka influencerını bulmaları için iyi bir marka influencerına ait özellikleri bilmesi gerekmektedir. Böylelikle bu özelliklere göre marka influencerlar havuzunda doğru bir seçim yapabilir. Aynı zamanda ihtiyaca yönelik bir marka influencerı da oldukça gereklidir. Bunlar dışında doğru bir marka influencerı bulmak için şu özellikleri de göz önünde bulundurabilirsiniz:

  1. Sosyal medya üzerinde araştırma yapmak. Yaptığınız araştırma sonucunda ilk sırada çıkan marka influencerlarını görebilir ve seçiminizi yapabilirsiniz. Aynı zamanda orta derecede etkileşime sahip influencerlar hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Sizi en iyi şekilde tanıtacak ve büyümenize yardımcı olacak influencerı seçtiğinizde marketing kampanyanıza doğru bir şekilde başlamış olursunuz.
  1. Marka influencerlarını içinde barındırdan marketing sitelerinde arama yapmak. Hali hazırda marka influencerı olan ve bu işi devamlı olarak yapan kişiler ile işbirliği yapmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda zamandan da tasarruf etmeniz de mümkün olacaktır. Bu kişiler daha önceden de işbirlikleri yaptıkları için tecrübeli de olacaklardır.
  1. Müşteriniz olan yüksek etkileşime sahip kişiler ile çalışmak. Eğer bir işbirliği yapmak istiyorsanız bunu her zaman sosyal medya influencerları ile yapmanız gerekmez. Müşteriniz olan ancak çevresi olan kişilerle de işbirliği yapabilirsiniz. Özellikle sahip olduğunuz müşteriniz ünlü biriyse yapacağınız işbirliği daha başarılı olma yolunda ilerleyecektir.
"İşletmenizi En İyi Şekilde Tanıtacak Bir İnfluencer Nasıl Bulunur?" Bu yazı, orijinal yayın tarihindeki 14 Oca 2023 bilgilere göre hazırlanmıştır. Ancak, zamanla değişiklik gösterebilecek, güncelliğini yitirebilecek veya geçerliliğini kaybedebilecek bilgiler içerebilir.
Yorum Yok
Puanlama: 4.8 yıldız (67 puanlama)
Yorum Yap

Bilgilendirme