ÇOK YAKINDA HİZMETİNİZDE

İnstagram Etkileşim Oranı Nedir?

İnstagram, etkileşimli bir kitle oluşturmak isteyenlerin sıklıkla kullandığı platformların başında gelir. Etkileşimden bahsedilen nokta, kullanıcı olanların sizlerin yayınlamış olduğu içeriklere verdikleri tepkidir. Özellikle marka kalitesini iyileştirmek isteyenler ve hedeflerine daha kolay ulaşmayı planlayanlar, etkileşim oranını dikkate almalıdırlar. Gün geçtikçe sosyal medya platformlarındaki rekabet artmaktadır. Çağın gerektirdikleri zamanında yakalanabilirse istenen hedeflere daha rahat ulaşılır.

İnstagram ’da bulunan içeriklerin ne kadar etkili olup olmadığının en iyi kıstaslarından birisi beğenilerdir. Yakın döneme dek içeriğin ne kadar iyi olduğu, beğeni sayısı göz önünde bulundurularak değerlendiriliyordu. Ancak bu durum daha geniş ve detaylı bir hal aldı. Yalnızca beğeni sayısı yeterli bir kıstas olmuyor. Yani sadece beğenilere bakarak içerik iyi ya da kötü algısı oluşmuyor. Takipçi sayısı, beğeni sayısı, yorum ve paylaşım gibi pek çok kıstas da devreye giriyor ve etkileşim oranı kavramı karşımıza çıkıyor. İnstagram etkileşim oranı denilen kavram aslında nedir? Konu ile ilgili detaylı bilgiyi yazımızda bulabileceksiniz.

Etkileşim Oranı Ne Demektir?

Etkileşim oranı sosyal medya ölçütlerinden birisidir. Instagram üzerindeki eylemlerin ne kadar etkin olduğunu ölçmeye ve hedef kitleyle içeriklerin ne kadar uyumlu olduğunu anlamaya yarar. Etkileşim oranının farklı hesaplama yöntemleri vardır. En genel haliyle bilinen yöntem; beğenilerin ve yorumların izleyenlerin sayısına bölünmesidir. Basit bir hesaplama sayesinde etkileşim oranı öğrenilebilir. Ayrıca isteyenler bu konuda analiz yapan sekmelerden de faydalanabilirler.

Etkileşim Oranı Hesaplama

Etkileşim oranı hesaplamada, hesabın bütününü ya da belli bir içeriği hesaplamak üzere iki ayrı kategori vardır. Herhangi bir Instagram hesabının etkileşim oranını hesaplamak için kullanılacak olan formül aşağıdaki şekildedir:

İnstagram etkileşim oranı = (yorumlar + beğeniler) /takipçi sayısı*100

Bu formüle beğeni ve yorum dışında paylaşım da eklenebilir.

Bir diğer hesaplama yöntemiyse belli bir gönderi üzerinden yapılır. Yani belirlenen gönderinin etkileşim oranı hesaplanır. Formülü şu şekildedir:

Gönderi etkileşim oranı = (gönderiye dair yorum, paylaşma ve beğeni sayılarının toplamı) / takipçi sayısı*100

Sitemizde bulunan etkileşim ölçme aracı profil bütününü esas almaktadır.

İnstagram etkileşim oranı için herhangi bir hesabın son on ile on iki gönderisi baz alınmalıdır. Eğer belirli bir gönderi üzerinden analiz yapılacaksa, o zaman İnstagram etkileşim oranı değil gönderi etkileşim oranı üzerinde durulmalıdır. Bu formüllerin yanı sıra etkileşim oranı hesaplama işlevi sunan aracılardan da fayda sağlanabilir. Elde edilen İnstagram etkileşim oranı, hesabın büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir. Yani küçük hesaplardaki etkileşim oranlarıyla büyük hesapların etkileşim oranları farklıdır. Bu nedenle kendi sayfanızın durumunu iyi analiz etmeniz, yorumlamalarınızı kendi markanız üzerinden sağlamanız daha faydalı olacaktır.

Takipçi Sayısı Tek Kriter Değil

Sosyal medya hesaplarında oldukça önemli olan kriterler mevcuttur. İnstagram takipçi sayısı oldukça önemlidir. Öyle ki takipçi sayısı, o sayfayı ziyaret edenler için ilk izlenim oluşturur ve o nedenle büyük önem taşır. Pek çok firmanın başarı kriteri takipçi ve beğeni sayısıdır. Ancak takipçi sayısı gerçek hesap ya da sahte hesap sorunundan dolayı ve sayfa içinde hareketi tek başına gösterememesinden dolayı baz alınacak tek kıstas değildir.

Beğeni yapılması, yorum ya da paylaşım yapılması etkileşimi artırır. Takipçi sayısı çok olan ancak gönderileri az beğeni alan bir sayfa, takipçi sayısı diğerine göre daha az ancak beğeni sayısı çok olan bir sayfaya göre daha az etkileşimdedir. Bu nedenle etkileşim oranı büyük önem taşır. Çünkü etkileşim oranı denilen kavram aslında, İnstagram sayfasında sunulan içeriğin kullanıcılar tarafından ne ölçüde tüketildiğini gösteren bir kavramdır.

Etkileşim Oranı Nasıl Artırılabilir?

Yalnızca takipçi sayısı ya da beğeni sayısı tek başına bir kriter oluşturmazlar. Takipçi sayısı, beğeni, yorum, paylaşım gibi pek çok farklı kıstas söz konusudur. Bu nedenle belirli dönemlerde etkileşim oranının hesaplanması çok önemlidir. Ortaya çıkan etkileşim oranına göre izlenen politikalar gözden geçirilebilir ve daha iyi iyileştirmeler yapılır.

Etkileşim oranı artırmak için izlenebilecek birtakım yollar mevcuttur. Öncelikle benzer sektör veya iş ile ilgili olan sayfalarla etkileşim içinde olmak gerekir. Çünkü İnstagram ‘da etkileşim daima beraberinde etkileşim getirir. Yani İnstagram üzerinde bulunan diğer sayfalarla etkileşime girmek kendi sayfanızın görünürlüğünü de üst seviyeye taşıyacaktır.

Etkileşim oldukça önemli olmakla birlikte etkileşimin kalitesi de çok önemlidir. Yani etkileşime girilecek olan hesapların iyi belirlenmesi gerekir. Bunun için gerekli araştırmalar yapılmalı ve etkileşim sağlanacak diğer sayfalar dikkatlice seçilmelidir.

Hashtag Kullanımı ve Paylaşım Detayları

İnstagram etkileşim oranı artırmak için hashtag kullanımına ve yapılan paylaşımlara dikkat etmek gerekir. Özellikle hashtag kullanımında daha uzun olanlar tercih edilmelidir. Çünkü uzun kuyruklu hashtagler daha ayrıntılı ve özel hasghtaglerdir. Çok büyük hesaplara sahip olmayanlar kısa hashtag kullanımında başarıyı çok zor yakalarlar. Örnekle anlatmak gerekirse; #maykaj hashtag ile #gozkalemicekimi hashtag aynı etkileşimi sağlamaz. Çünkü ilk hashtag çok fazla gönderi barındırır. İkinciyle ilişkide olan daha az gönderi vardır. Yani bu sayede hesabınız daha kolay fark edilir ve sizinle etkileşim daha kolay sağlanır.

Paylaşımda dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de görsel kısımdır. Yapılan araştırmalar paylaşımda insan yüzü olmasının daha fazla beğeni getirdiğini ortaya koymuştur. Yani yüz fotoğrafları paylaşarak daha fazla etkileşim oranı elde edilebilir. Müşterilerden gelen resimler, hizmet almış kişilerin fotoğrafları gibi görseller etkileşim oranında oldukça işe yarayan görsellerdir. Paylaşıma iyi açıklamalar yapılmalı ayrıca paylaşımlar takipçilerin aktif oldukları zaman dilimlerinde yapılmalıdır.

İnstagram sayfalarında bu tarz detaylara dikkat ederek, yeni bilgileri araştırarak daha geniş kitlelere ulaşmak ve etkileşim oranını artırmak mümkündür. Günümüz internet çağıdır ve bu çağı yakalamak için yapılması gerekenler özenle takip edilmelidir. Gerçek hayatta olduğu gibi sosyal platformlarda da emek harcamak gereklidir.