2023 Sosyal Medya Trendleri

2023 Sosyal Medya Trendleri

Sosyal medyaya ait trendlerin sürekli olarak değiştiği bilinen bir gerçektir. Her gün sosyal medya ortamında farklı konular gündem haline gelir. Gündem olan konular sosyal medya içerik üreticileri tarafından ortaya çıkarılabildiği gibi ülkelerin gündemlerinden de çıkabilir. Hepsinin ortak noktası ise etkileşim almalarının yüksek düzeyde gerçekleştiğidir.

Herhangi bir konunun ilgi çekici hale gelmesi için çok kısa sürebilir. Örneğin ülkelerde yaşanan olaylar büyük bir gündem kazanabilir. Yine yaratıcılığı yüksek bir video içerik de gündem haline gelebilir. İnsanların kullandıkları ürün veya hizmetlerin başarılı olması da yine bir gündem sebebi olabilir.

Sosyal medya trendlerinin başında özgün içerikler gelmektedir. Özgün bir içeriğin sosyal medya kullanıcılarına sunulması pek çok kullanıcının beğenmesine neden olabilir. Bu beğenilerin sürekli olarak değiştiği de başka bir gerçektir. Sosyal medya hareketli bir platformdur ve değişime sürekli olarak açık haldedir.

Geçen yıllara ait trendleri bulup çıkardığımızda 2023 yılı trendleri hakkında bir fikir sahibi olabilir. Sosyal medyanın gündemi sürekli olarak değişse bile değişmeyecek trendler de olabilir. İnsanların en çok beğendiği içerikler her zaman trendlerde kalabilir. Bunlar dışında yeni yılda izlenmesi yüksek olacak bazı trend tahminleri de vardır.

  1. Daha fazla özgün içerikler. Özgün içeriklerin sürekli olarak trend olacağı yadsınamaz bir gerçektir. Öyle ki özgün fikirler asla tükenmez ve bu durum sosyal medyaya da etki eder. Özgün fikirler her zaman birbirinden farklıdır.
  2. Kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikler. Bu içerikler çoğunlukla markalar tarafından tercih edilir ve kullanılır. Markaların en iyi pazarlama stratejilerinden biri olarak karşımıza çıkar. Geçen yıllara nazaran bu yılda sosyal medya influencerlarının sayısı daha fazla olmuştur. Sosyal medyada ilgi çekici içerikler yapmak isteyen markalar ise seçimlerini kullanıcı tarafından içeriklere yoğunlaştırmaya başlamıştır.
  3. Youtube platformunda yayınlanan içerikler. Youtube platformunun ünlü bir sosyal medya platformu olduğunu bilmeyen yoktur. İnsanlar çeşitli videoları izlemeyi sever ve videolar izleyebilecekleri platformlara yönelir. Yeni yılda da aynı durumun devam edeceğini tahmin etmek zor olmayacaktır.
  4. Yapay zekanın giderek yaygınlaşması. Bildiğiniz gibi gelişen dünyanın temelinde yeni teknolojiler vardır. Bu yeni teknolojilerden biri de yapay zeka olarak karşımıza çıkar. Telefonlarımızda bile bulunan yapay zeka sosyal medyada da iyi işler çıkarmakta. Bu da gelişen yapay zekanın gelecekte daha fazla alanda yer kaplaması anlamına gelmekte.
  5. Linkedln hesapları. Linkedln platformu aslında diğer sosyal medya platformlarına göre çok daha eskidir. Ancak pek çok işveren ve iş arayan tarafından kullanılır. Günümüzde ise pek çok işveren yeni çalışanlarını bu platformdan bulmayı tercih eder. Yeni yıl için de durumun pek farklı olacağı gözlenmemektedir.
  6. SEO ihtiyacı. İnternette okunan her yazıda bir SEO yatmaktadır. SEO, arama filtrelerinde aradığınız her içeriği kolay bir şekilde bulmanızı sağlar. Günümüzde her makale de SEO kurallarına uygun şekilde yazılır. Bunun devam edeceği ise kesin bir bilgidir.
  7. Güvenli içerikler. Bildiğiniz üzere sosyal medya platformlarında çok fazla içerik vardır. Herkes istediği sosyal medya platformunda paylaşım yapabilir. Ancak bu içeriklerden çok azı popüler hale gelir. Güvenilir içeriklerden kasıt ise gerçek kişilerin oluşturduğu içeriklerdir. Örneğin bir ürün tanıtımı gerçek kişi tarafından yapıldığında o içerik güvenli olacaktır. Bunun dışında sosyal medyanın hassas içerik gibi bir düzenlemesi vardır. Sosyal medya rahatsız olabileceğiniz içerikleri hassas içerik uyarısı ile karşınıza çıkarır.
  8. İçeriklerin konusunu ortadan anlatmaya başlamak. Yeni yılda trend olabileceği düşünülenlerden biri de içeriklerin konusudur. Şimdilerde üretilen içerikler hikayeyi ortadan başlatmayı seçiyor. Her hikayeyi baştan anlatmanın sıkıcı olabileceğini düşünüyor. Elde edilen verilere göre bunu beğenen sosyal medya kullanıcı sayısı da az değil.
  9. Instagram pazarlamaları. Pek çok marka Instagram üzerinden bir pazarlama yapıyor. Milyonlarca insanın Instagram hesabının olması ise en büyük neden olarak karşımıza çıkıyor. Her gün daha fazla insan Instagram’ı keşfediyor ve markalar da Instagram’ı tercih ediyor.
  10. Sosyal medya üzerinden kolay ödeme. Bir hizmet veya ürünü satın alırken bunu zorlanarak yapmak istemeyiz. Bu nedenle Instagram’da yer alan markaların ödeme kolaylığı iddiaları karşımıza çıkar. Bunu test etmiş bazı Instagram kullanıcıları da olmuştur. Yeni yılda da ödemenin kolaylığını keşfeden ve tercih eden insan sayısı fazla olacaktır.

Sosyal Medya Trendlerini Belirleme

Sosyal medya trendlerini bilmek için fazla uzağa gitmeye gerek yoktur. İnsanların en çok neler izlediğini ve beğendiğini kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bunu yapmadan önce gündemi takip eden biri olmanız çok önemlidir. Gündem hakkında bir fikriniz yoksa  yeni gündemleri bulmanız zorlaşabilir.

Sosyal medya trendleri belirlenirken birkaç faktör ele alınır. Influencer, markalar ve diğer yaratıcı içerikler bunlardandır. Büyük bir influencerı milyonlarca kişi izler ve beğenir. Bu da sosyal medya platformunda etkileşim sahibi bir influencer olmasını sağlar.

Ülkede olan olaylar son zamanlarda sosyal medya içeriklerine konuk olmakta. Bunun en büyük nedenlerinden biri ise pek çok olayın sosyal medya tarafından duyurulmasıdır. Olaylar üzerinden kendini tanıtmaya çalışan çok sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. Gündemde olan bir olayı sosyal medyaya endekslemek de trendleri ele geçirebiliyor. Örneğin Twitter platformu bu konuda sıklıkla adından söz ettiriyor.

Trendlerden Haber Alma

Milyonlarca sosyal medya hesabı olan insan vardır. Sosyal medyanın ilgi çekici bir platform olması kullanıcı sayısını elbette ki etkiler. Bunun dışında teknoloji çağına ayak uydurmaya çalışan kullanıcılar da sosyal medya hesaplarını kullanıyor.

Her gün başka bir olay meydana geliyor. Bu da insanların sosyal medyadan haber almasına olanak tanıyor. Gazeteler ve internetteki haber sayfaları sosyal medya kadar ilgi çekici gelmiyor. Sosyal medyanın pek çok insanı buluşturması ise büyük bir ayrıcalık tanıyor. İnsanlar gündem hakkında yorum yaparken başkalarıyla da etkileşime giriyor.

"2023 Sosyal Medya Trendleri" Bu yazı, orijinal yayın tarihindeki 08 Şub 2023 bilgilere göre hazırlanmıştır. Ancak, zamanla değişiklik gösterebilecek, güncelliğini yitirebilecek veya geçerliliğini kaybedebilecek bilgiler içerebilir.
Yorum Yok
Puanlama: 4.8 yıldız (84 puanlama)
Yorum Yap

Bilgilendirme