6 Instagram Özelliği ile E-Ticaret Sayfanızı Büyütün

6 Instagram Özelliği ile E-Ticaret Sayfanızı Büyütün

Sosyal medya platformlarının kullanım potansiyeli yükseldikçe pazarlama ve reklam trendlerinde de önemli yenilikler oldu özellikle İnstagram bu boyutta satışların artmasında başı çektiğini söyleyebiliriz tabi ki doğru kullanım ve stratejilerle birlikte. Her işletme farklı sosyal medya platformunda başarı yakalayabileceğini düşünüyoruz fakat bu yazımızda E-ticaret sitelerinin Instagram ile işini nasıl daha efektif hale getirebileceğini ve nasıl bir strateji izlemesi gerektiği hakkında ipuçları vereceğiz.

Instagram Aylık 1 Milyar aktif kullanıcısıyla birlikte ürün, hizmet ve markanızın tanıtımında önemli bir Pazar alanı olduğunu varsayarak rakiplerinizden bir adım öne geçecek hamlelerinizin olması gereklidir.

Peki, hangi İnstagram özelliklerini e-ticaret işinizi büyütmenize veya zenginleştirmenize yardımcı olabilir ?

1 – Tıklanabilir Hashtagler ve Bağlantılar

Potansiyel hedef kitleniz ve müşterileriniz ile iletişim kurmanın ilk merkezi noktası işletme profil sayfanızın biyografi alanıdır yani açıklama alanı ve bağlantı kısmıdır. Müşterilerinizi veya markanızla ilgilenen diğer kişileri web sayfasına yönlendirmek için tıklanabilir bağlantıların olması gereklidir.

Peki bağlantı kısmına nasıl bir link eklemek gerekir ? diye soracak olursanız aşağıdaki önerilerimizi dikkate alabilirsiniz, böylelikle doğru iletişim mesajlarından bağlantı olarak ekleyebilirsiniz.

 • Tekil Ürün Satış Sayfası
 • Hediye, Promosyon Sayfası
 • Yeniden Stoğa Giren Ürünler
 • Yeni koleksiyon
 • Özel Teklifler
 • Çekiliş vb. aktiveteler

Peki birden fazla bağlantı eklenebilir mi ? diye merak edenler için tek bir link ekleyerek eklediğiniz linkten diğer bağlantılarınıza yönlendirme yapabilirsiniz. Bu konuda özel destek için bizimle iletişim kurabilirsiniz. Influencer Ajansı olarak yazılım desteği sunmaktayız.

Hashtag kullanımın ise biraz daha farklı amaçlarda kullanımı olabilmektedir. Marka kendisini bir hashtag ile tanımlar ve müşterilerinin de ürünleri paylaşırken bu hashtag ile paylaşmasını sağlar. Bu şekilde markanın farklı çıkarımları olacaktır. Müşterilerini tek bir etikette toplayarak onları web sitesinde paylaşabilir, müşteriler bu ürünü kullanan diğer kişileri görmek isteyebilir özellikle ünlü veya fenomen var mı gibisinden ve hashtagin yayılmasını sağlayarak yeni bir imaj yaratak daha fazla kişiye erişir.

2- Instagram Hikayeleri Kullanımı

2016 Yılından bu yana büyük bir ilgi toplayan İnstagram hikayeleri normal resim ve videolardan farklı olarak yayınlanır ve 24 saat boyunca profilinizde kalır ve sonra kaybolur fakat ayarlardan arşiv özelliğini açtıysanız daha sonra öne çıkan kısma eklemeniz için arşiv de tutulacaktır.

E-Ticaret siteleri ve eğlenceli içerikler üreterek , ürün resimlerinin eklenmesi ve fenomenler ile gerçekleştirdikleri çalışmalara kadar bir çok konuda harekete geçirici mesajları yayınlamak için story alanını kullanır.

Hikayelerin e-ticaret markanızı büyümesine nasıl etki edebilir ?

 • Müşterilerinizle daha kişisel bir ilişki geliştirebilirsiniz. Onlardan mesaj almaya yönelik harekete geçirici mesajlar iletebilirsiniz.
 • Düzenli story paylaşımı sağlayarak markanızı daha görünür kılabilirsiniz.
 • En çok görüntülenen hikaye türleriyle ilgili verilerinizi analiz edebilir ve buna yönelik paylaşımlarınıza devam edebilirsiniz.
 • En çok görüntülenen içeriklerini öne çıkan görsellere sabitleyebilirsiniz.
 • Yeni bir markaysanız müşterilerinizin güvenini kazanmak için onlardan gelen mesajları sayfanızda yayınlayabilirsiniz.
 • Hikayelerinizde kullanacağınız yer bildirimi ve etiketle birlikte hikaye izlenmelerini arttırabilirsiniz.

3- IG TV Kullanımı

Instagram hesaplarında yalnızca 1 dakikalık videolar oluşturup gönderebiliyoruz fakat bu süre bizler için yeterli olmayabilir. 1 Saatlik video paylaşımına izin veren IG TV İnstagram içinde önemli bir etkileşim alanına sahiptir düzenli kullanım ile birlikte önemli etkilerini markanız adına görebilirsiniz.

IGTV ve e-ticaret sitenizi bağdaştırmanın yolları,

 • En son ürünlerin incelemesini sağlayabilirsiniz.
 • Perakende mağazalarınızı paylaşabilirsiniz.
 • Influencerlar ile işbirliği sağlayabilirsiniz onlara özel içerik üretip sayfanızda paylaşabilirsiniz bu şekilde bilinen yüzler ile videolarınızı izletebilirsiniz.
 • Önemli konuları mizahi şekilde gösterebilirsiniz.
 • Ekibinizden önemli kişilerin röportajlarına yer verebilirsiniz.

4- Hikayeler – Yukarı Kaydırma Özelliği

Müşterilerinizi 15 saniye içerisinde harekete geçmelerini sağlayabileceğiniz ve direk olarak bağlantı verebileceğiniz tek yer İnstagram hikayeleri ve yukarı kaydırma özelliğidir. Bu  özelliğin asıl amacı haber sitelerindeki gibi kısa bir özet sunulur ve daha fazlasını görmemiz için haber detayına tıklamamız gerekir aynı mantıkla çalışmaktadır. Bunun için sahip olmamız gereken 10.000 ve üzeri takipçiye sahip olmamız gereklidir.

E-ticaret siteleri için hikayenizde bir ürünü sundunuz ve müşterilerinize ilgi uyandırarak, ürünü satın almalarını sağlamaktadır. Örneğin web sitenize gidin ve ürünlerde filtreleme sağlayın url kısmında oluşacak dinamik bağlantıyı link olarak ekleyin böylece müşterinize “Kırmızı Renk Kadın Ayakkabılar” şeklinde sadece kırmızı renk kadın ayakkabısını filtreleyip yılbaşına özel moda kombini sağlayabilirsiniz.

5- Canlı Yayınlar

Aslında kendimizden yola çıkarak kaç markayı takip ediyorum ? şeklinde sorumuzla konuya kısa bir giriş yapabiliriz. Aslında bir markayı takip etmekte ettirmek de oldukça zordur çünkü insanlar kişisel düzeyde bağlantı kurmak istiyor bu yüzden Canlı Yayın özelliği bu bağı yakalamakta oldukça başarılı bir özelliktir. Instagram canlı yayın kullanarak gerçek zamanlı takipçilerinizle iletişime girmenizi sağlayan bir özelliktir bu sayede yapabilecekleriniz,

 • Ürün kutusu açılımı / paketinden çıkarma , Ürünü tanıtımı
 • Yetkili biri veya markayı temsil eden fenomen ile Soru – Cevap
 • Canlı yayında açıklanan fırsat ürünler
 • Önemli duyurular
 • Canlı yayında ufak sürprizli yarışmalar düzenlenmesi

Ayrıca, gerçek zamanlı etkileşim olduğu için takipçilerin gönderdiği mesajları okuyabilir ve sorularını cevaplayabilirsiniz kitlenizle etkileşime girmek markanızın ailesinin bir parçası gibi hissettirmek son derece faydalı olacaktır.

6- Instagram AR Teknoloji – Markaya Özel Efekt Oluşturma

Hepimiz instagramın birbirinden farklı efektleri ile karşılaşmış hatta onları kullanarak storyler atmışızdır. Instagram 2019 yılından bu yana markaların, kullanıcıların kendi efektlerini oluşturmasına izin vermektedir. Bu sayede markalar kendi efektlerini oluşturarak marka bilinirliğini ve popülerliği arttırmaktadır.

Özel efekti kampanyam da nasıl kullanabilirim ?

Oluşturduğunuz efektleri Fenomenler ile hızlı bir şekilde yayabilirsiniz. Örneğin bir gözlük firması gözlük modellerinden birini efekt olarak oluşturup fenomenler ile bunu yayabilir. Fenomen mağazaya gitmeden story atabilir buda daha uygun maliyetle story çalışması sağlamanız demektedir hem de kartopu etkisiyle fenomenleri takip eden bir çok insan bunu kendiliğinden kullanarak kampanyanıza katkı sunacaktır.

Canlı örnek olarak @influencerajansi İnstagram sayfamızda efektlerimize göz atabilirsiniz.

Bu efektler Spark AR Studio ile oluşturulmaktadır biraz kod bilgisine sahip olmak gereklidir ve facebook paneli üzerinden yüklenmektedir yaklaşık 10 gün içinde yayınlanmaktadır. Bu konuda özel olarak markanız adına efekt oluşturmamızı isterseniz iletişim kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

"6 Instagram Özelliği ile E-Ticaret Sayfanızı Büyütün" Bu yazı, orijinal yayın tarihindeki 21 May 2020 bilgilere göre hazırlanmıştır. Ancak, zamanla değişiklik gösterebilecek, güncelliğini yitirebilecek veya geçerliliğini kaybedebilecek bilgiler içerebilir.
1 Yorum
Puanlama: 4.9 yıldız (80 puanlama)
Aynur yavuz
23 Mayıs 2020, 05:40

Ben aşırı derecede güçlü ve iyi bir derece sonuç aldım

Yorum Yap

Bilgilendirme