Başarıya Ulaşan Bir İnfluencer Kampanyasını Yürütmenin Yolları Nedir?

Başarıya Ulaşan Bir İnfluencer Kampanyasını Yürütmenin Yolları Nedir?

Günümüzde giderek gelişen sosyal medya platformlarında binlerce influencer karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda sayıları da giderek artmaktadır. Bu artışın en önemli nedenlerinden biri de milyonlarca sosyal medya kullanıcısının bulunmasıdır. Sosyal medya dediğimiz küçük evrende her gün milyonlarca insan birbiriyle etkileşime girmektedir. Tüm bunların ortasında da influencerler yer almaktadır.

İnfluencer, sosyal medya mecralarında belli alanlarda içerik üreticiliği yapan kişidir. Aynı alanlarda içerik üreticiliği yapan pek çok influencer da bulunmaktadır. Ancak buradaki esas nokta kimin daha iyi etkileşimde bulunduğu ve pazarlamayı nasıl yaptığıdır. Pazarlama noktasında reklam verenler karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde influencerlar ve reklam verenler arasında sıkı bir ilişki vardır..

İnfluencerların temel amacı daha çok takipçiye ulaşmaktır. Fazla takipçi tanınma, para ve daha çok etkileşimi beraberinde getirir. İnfluencer kampanyaları ise bu doğrultuda karşımıza çıkar. Kampanyayı yürütecek olan kişiler belli influencerları seçerek onları daha üst noktaya taşımaya çalışır. Bunda her iki tarafın da sorumluluğu vardır.

İnfluencer Kampanyası Nedir?

Bu kampanyaya kısaca işbirliği denilebilir. İnfluencerlar ve reklam verenler arasında yapılan bir işbirliği olarak karşımıza çıkar. Reklam verenler, başarılı olacağını düşündükleri bir influencerı seçer ve işe koyulmak için söz konusuyla işbirliğine gider. Seçtikleri influencer çoğunlukla talebe karşı bir arz olmaktadır. Reklam verenler kendi ihtiyaçları doğrultusunda influencer seçer.

İnfluencer kampanyası sadece başlamak ile bitmez. Bir kampanyanın birden fazla adımı olabilir. Aynı zamanda bir plan dahilinde gerçekleştirilir. Her iki taraf isteklerini dile getirir ve bu yolda bir ilerleme planı oluşturulur. Yolun sonunda herkes başarıya ulaşmak ister. Böylece başarılı bir işbirliği ortaya çıkmış olur. Ancak başarılı olmak için her iki tarafın sorumluluğu alması ve yerine getirmesi önemlidir. Yine bu kampanyanın nasıl yürütüldüğü de oldukça önemli olmaktadır.

Başarılı Bir İnfluencer Kampanyası Yürütmek İçin Neler Gerekir?

Başarılı bir influencer kampanyası için elbette çabaya ihtiyaç vardır. Bu doğrultuda doğru önlemler alınmalı ve sağlam adımlar atılmalıdır. Aksi takdirde başarılı bir kampanya elde edilemez.

Bir influencer kampanyasına başlamak yürütmek kadar önemli değildir. Her işin başı başlamaktır cümlesi her ne kadar doğru olsa da plansız bir iş o kadar da ileriye gitmez. Bu nedenle taraflar bir kampanya için bir araya geldiklerinde her aşamayı konuşmalıdır. Böylece süreç boyunca nasıl sağlıklı bir şekilde ilerleneceği de çözülmüş olacaktır. Bunlar dışında başarıya ulaşması istenen bir influencer kampanyası için gerekli bazı özellikler daha bulunmaktadır. Onları da şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Kendine Özgü İçerik Üretimi Yapan İnfluencer: Bilindiği üzere sosyal medyada paylaşılan pek çok içerik vardır. Bazıları tekdüze içerikler olarak karşımıza çıkarken bazıları son derece başarılı ve özgündür. Bu da aslında başarılı bir influencer olmanın adımı olarak algılanabilir. Aynı zamanda başarılı bir influencer kampanyası anlamına da gelebilir.

Kendine özgü bir influencer daha fazla etkileşime sahip olmaktadır. Reklam verenler bunu bilerek genellikle özgün influencerları kampanyasına dahil etmeyi seçmektedir. İşbirliği yapmak isteyen influencerlar ise özgünlük konusunda daha dikkatli olmayı seçmelidir.

  1. Doğru Kişi, Doğru İş: Yapılan bir kampanyada uyumu yakalamak önemlidir. Uyum olmadığında bir influencer kampanyasını yürütmek kolay olmayacaktır. İnfluencerlar ile işbirliğine giren reklam verenlerin bu doğrultuda hareket etmesi gerekir. Örneğin makyaj içerikli videoları olan bir influencer ile spor malzemeleri pazarlayacak olan reklam veren arasında bir uyum söz konusu olmayacaktır. Bu da influencer kampanyasının başarısız olmasına neden olabilir.
  2. Takipçiler Ve Kampanyanın Yürütülmesi Arasındaki İlişki: Doğru kabul edilenin aksine başarılı olması beklenen bir kampanyada fazla takipçisi olan bir influencer yeteri kadar başarı getirmeyebilir. Fazla takipçi demek her zaman iyi bir influencer demek değildir. Aynı zamanda bir arz talep durumunun söz konusu olduğu da unutulmamalıdır. Vereceği hizmeti veya satacağı ürünü başarılı bir şekilde tanıtmak isteyen reklam verenler bu konuda iyi tercihler yapmalıdır. Fazla takipçisi olmayan bir influencer da bu talebi layıkıyla yerine getirebilir.
  3. Her İşbirliği Bir Anlaşma İle Başlamalı: Her iş ilişkisinde belirli anlaşmalar bulunur. Bu anlaşmalarda istenenler, alınanlar ve kazanılanlar vardır. Bunlar hakkında bir anlaşmaya varıldığında işbirliği otomatik olarak başlamaktadır. İnfluencer kampanyasında da bunlar mevcuttur. Daha sonradan herhangi bir problem yaşamamak için öncesinde bir anlaşma yapmak gereklidir. Böylece her iki taraf da ne istediğini belirtmiş olur. Ayrıca ilerleyen süreç boyunca sağlıklı adımlar atılmaya devam eder.

Bir influencer kampanyası anlaşması sürecin nasıl yürütüleceği konusunda önemli bir yapıtaşı olarak karşımıza çıkmaktadır. Temel sağlam atıldığında gerisi su gibi akarak gelecektir lafı tam da bunun için geçerlidir.

  1. Süreci Takip Etmek ve Analizini Yapmak Önemli: İstediğiniz tanıtım için anlaştığınız influencerı anlaşma yapıldığından sonra kendi haline bırakmamanız sizin için faydalı olabilir. Bu yalnızca bir öneridir ancak doğruluk payı da bir kenara atılmamalıdır. Siz ne istediğinizi bilerek hareket etmelisiniz. Böylece işbirliği yaptığınız influencer da sizin isteklerinizi göz ardı ederek hareket etmeyecektir. Bunun bir işbirliği olduğunu devamlı olarak hatırlatmanız gerekir. Ayrıca bu işbirliğinin nasıl gittiğini de bilmelisiniz. Böylece yanlışlarınız varsa yol yakından bunu düzeltebilirsiniz.
  2. Tek Bir Yerde Yoğunlaşmanız Gerekli Değildir: Bir influencer kampanyasında çok yönlü olmak gerekir. Tanıtımlarınız için yalnızca tek bir influencer ile işbirliği yapmak zorunlu değildir. Aynı zamanda tek bir tanıtım yapmanız da gerekmez. Aynı anda birden fazla influencer ile çalışabilirsiniz. Yine birden fazla hizmetinizin veya ürününüzün tanıtımı yapabilirsiniz. İşbirliğine gittiğiniz influencerlar ile sürekli iletişim halinde olabilirsiniz. Böylece pazarlama süreci işlerken çok yönlü davranarak birden fazla yerden başarıyı yakalayabilirsiniz.
"Başarıya Ulaşan Bir İnfluencer Kampanyasını Yürütmenin Yolları Nedir?" Bu yazı, orijinal yayın tarihindeki 13 Oca 2023 bilgilere göre hazırlanmıştır. Ancak, zamanla değişiklik gösterebilecek, güncelliğini yitirebilecek veya geçerliliğini kaybedebilecek bilgiler içerebilir.
Yorum Yok
Puanlama: 4.7 yıldız (85 puanlama)
Yorum Yap

Bilgilendirme