Hedef Kitlenizi Büyütmek Ve Satışlarınızı Arttırmak İçin Bağlı Kuruluş Pazarlama Stratejileri

Hedef Kitlenizi Büyütmek Ve Satışlarınızı Arttırmak İçin Bağlı Kuruluş Pazarlama Stratejileri

Yapacağınız pazarlama stratejilerinden biri de bağlı kuruluş pazarlaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bağlı kuruluş pazarlaması doğru yapıldığı zaman oldukça başarılı sonuçlar alan bir stratejidir. Tanıttığınız hizmet veya ürünün çok satmasını istiyorsanız bu stratejiden yola çıkabilirsiniz. Çünkü bu stratejinin temelinde satış arttırma yatmaktadır.

Bir pazarlama yapmak istiyorsanız ve bütçeniz de buna göre ayarlandıysa bağlı kuruluş stratejisine yönelebilirsiniz. Bağlı kuruluş stratejisi sizi ve bütçenizi düşünen bir strateji olmaktadır. Satışlarınızı güzel bir tasarruf yaparak arttırmak istiyorsanız tam size göredir. Ancak tüm bunlardan önce bağlı kuruluş stratejisinin nasıl işlediğinizi bilmeniz gerekir.

Bağlı Kuruluş Pazarlaması

Bağlı kuruluş pazarlaması bir pazarlama stratejisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu stratejide tanıtım yapmak için markalar arasında bir anlaşma yapılmaktadır. Buna göre tanıtmak istediğiniz mal veya hizmet başka bir marka tarafından tanıtılmaktadır. Elbette ki bu tanıtım belirli bir ödeme dahilinde olmaktadır.

Tanıtmak istediğiniz hizmet veya ürünü başka bir markanın tanıtması size fayda sağlamaktadır. Çünkü bu stratejide hedeflediğiniz müşteri kimliği değişmektedir. Üzerinde yoğunlaştığınız müşteri ağı giderek değişmekte ve daha çok müşteriye ulaşmaktadır. Bağlı kuruluş stratejisinin temel amaçlarından biri de bu olmaktadır.

Bağlı kuruluş stratejisini en iyi şekilde anlamanın yolu çıkış noktasını bilmekten geçer. Bildiğiniz gibi pek çok pazarlama internet üzerinden yapılmaktadır. Hatta influencer pazarlamanın temeli de yine internet pazarlamasından gelir. Bağlı kuruluş stratejisi ise tüm bunlardan önce ortaya çıkmıştır. İnternetin günümüz kadar yoğun kullanılmadığı zamanlarda bağlı kuruluş stratejisi uygulanmaktaydı. Üstelik bu yalnızca internetten yapılmamaktaydı.

Bağlı Kuruluş Pazarlaması Yapmak

Her stratejide olduğu gibi bu stratejide de belirli bir plan oluşturulmaktadır. Tüm pazarlama belirli bir program dahilinde ilerlemektedir. İşbirliğinizde bulunan markalar birbiriyle çok önceden arz ve taleplerini belirtmektedir.

1.Çalışmak istediğiniz marka veya markaları belirleme. Satışlarınızı arttırmak için bağlı kuruluş stratejisine başvurmuş olabilirsiniz. Bu durumda hedef kitleniz değişime uğrayacaktır. Değişime uğratacağınız müşteri ise konunuzdan çok uzak olmamalıdır. Bağlı kuruluş pazarlaması yapacaksanız farklı ancak sizi çok zorlamayacak müşterilere odaklanmalısınız. İlgi çekeceğinizi düşündüğünüz markalar ile çalışmayı düşünmelisiniz. Böylece alacağınız riski de en aza indirmiş olursunuz.

2.Seçtiğiniz marka veya markalara teklif götürün. Kiminle çalışmak istiyorsanız artık ona bir teklif yapmanızın vakti geldi. Söz konusu markayla iletişime geçin ve stratejinizden bahsedin. Daha sonra geri dönüşleri bekleyin. Stratejinizden bahsederken net olmak sizin için önemli olacaktır. Ayrıca karşı tarafı daha kolay bir şekilde etki altına alabilirsiniz.

3.Teklifiniz kabul edildiyse sözleşme detayları hakkında konuşun ve imzaları atın. Bağlı kuruluş stratejiniz seçtiğiniz marka tarafından da onay aldıysa geriye anlaşmak kalmıştır. İsteklerini ve karşı tarafın isteklerini net bir şekilde sözleşmenizde belirtin. Elde edeceğiniz başarıyı ve bu başarının mimarlarından olan markaya karşı ödemenizi tamamlayın. Emeğin karşılığını vermek ve bunu yazılı halde de belirtmek güvenleri tazeleyecektir. Ayrıca sonraki dönemlerde de yine aynı marka ile işbirliği yapabilme yolunuz da açılacaktır.

4.Bağlı kuruluş stratejinizi müşterilerin önüne çıkarın ve süreci izlemeye başlayın. Arka planda yaptığınız işbirliğini artık müşterilere açıklama vakti geldi. Kendi müşterilerinize ve işbirliği yaptığınız markanın müşterilerine ürün veya hizmeti tanıtmaya başlayın. Açık olmaya özen gösterin. İşbirliği yaptığınız markanın anlaşmaya uyduğunu da takip etmeyi unutmayın.

Bağlı Kuruluş Pazarlamanın Dezavantajlı Yönleri

Yapmış veya yapacak olduğunuz her pazarlamanın dezavantajları bulunur. Ancak bunlar sizi negatif düşüncelere itmemelidir. Her pazarlamada risk vardır ve çoğu zaman risk alan başarılı olmaktadır. Bunu aklınızın bir köşesine not edin ve kararlılığınızı sürdürmeye devam edin.

Bağlı kuruluş pazarlamasında dezavantajlı olabileceğiniz durumlardan biri küçük bir işletme olmanızdır. Bildiğiniz gibi küçük işletmelerin tanınırlığı büyük işletmelere göre azdır. Ancak bunu bir fırsata çevirmek de sizin elinizdedir. Başarılı bir bağlı kuruluş pazarlaması yürütürseniz sizler de büyük bir işletme olma yoluna girebilirsiniz.

Kendinizi tanıtmak sandığınız kadar kısa sürmeyebilir. Bunun nedenlerinden biri küçük bir işletme olmanızdır. Ayrıca ilgi çekememek gibi bir nedeniniz de olabilir. Bu nedenle bağlı kuruluş pazarlamanızı başarılı bir şekilde hazırlamanız gerekir. Bunu yaptığınızda işbirliğiniz başarı yolunda ilerleyecektir.

Başka Bir Marka İle Çalışmanızın Nedenleri

Kendinizi tanıtmak için seçebileceğiniz en iyi yollardan biri başka bir marka ile çalışmaktır. Bu marka size göre daha büyük bir marka olduğunda ise başarı şansınız yükselecektir. Size göre daha fazla müşteri sahibi için müşteri çekme olasılığı daha yüksektir.

Bağlı kuruluş pazarlamanızda en çok başarı kazanan siz olursunuz. Çünkü bu pazarlamadaki amacınız müşteri kazanmak ve satış arttırma olmaktadır. Siz müşteri kazandığınızda bunlar da paralel olarak gelişim gösterecektir.

Bağlı kuruluş pazarlamanızda tek bir marka ile çalışmak zorunda olmazsınız. Size katılan birkaç marka daha olabilir. Bu fazlalık size artı olarak dönecektir. Daha çok marka ile çalışmak, daha çok müşteriyi beraberinde getirecektir.

Müşterilerinizi Pazarlama Ortaklarına Dönüştürme

Bildiğiniz üzere bir pazarlama yapmak için her zaman influencerlar ya da markalar ile çalışmanız gerekmez. Müşterileriniz ile de bu işi yapabilirsiniz. Bunun için müşteri değerlendirmesi yapabilirsiniz. Müşterileriniz arasında çevresi geniş olan kişiler elbette ki vardır. Bu kişilere teklif götürerek bağlı kuruluş pazarlamanıza dahil edebilirsiniz.

Bazı müşterilerin hedef kitlesini etkileme potansiyeli vardır. Müşteriler, sizi tanıyan ve markanızın müdavimi olan kişilerdir. Bu nedenle yapacağınız işbirliği için aranan kişiler olabilirler. Ürününüzü veya hizmetini en iyi onlar tanır. Böylece tanıtımlarınızı daha başarılı bir şekilde yapmanıza olanak tanıyabilirler. Tek yapmanız gereken bu müşterilerinizi bulmaktır.

"Hedef Kitlenizi Büyütmek Ve Satışlarınızı Arttırmak İçin Bağlı Kuruluş Pazarlama Stratejileri" Bu yazı, orijinal yayın tarihindeki 18 Oca 2023 bilgilere göre hazırlanmıştır. Ancak, zamanla değişiklik gösterebilecek, güncelliğini yitirebilecek veya geçerliliğini kaybedebilecek bilgiler içerebilir.
Yorum Yok
Puanlama: 5 yıldız (73 puanlama)
Yorum Yap

Bilgilendirme