Influencer Etkileşiminde Bilmeniz Gerekenler

Influencer Etkileşiminde Bilmeniz Gerekenler

detBaşarılı bir influencer kampanyası için gözlem yapmak oldukça önemlidir. Bir işbirliği öncesinde yapılan gözlem nasıl bir yol izleyeceğinizin de anahtarı olmaktadır. Yaptığınız gözlem sonucunda yolunuza hangi influencer ile devam etmek isteyeceğinizi seçersiniz. Ayrıca sizin için doğru influencer olup olmadığını da önceden biliyor olursunuz. İnfluencer dediğimiz kişiler sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanan kişilerdir. Bu da sosyal medyayı iyi bildikleri anlamına gelmektedir. Ancak her influencer sosyal medyayı doğru bir şekilde kullanamamaktadır. Bu durumda etkileşimi diğer influencerlar kadar fazla olmayabilmektedir. Yapacağınız influencer etkileşimi seçiminde bu detayı da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

İnfluencerların paylaştıkları içerikler son derece kaliteli ve özgün olabilmektedir. Bu doğrultuda sosyal medyada etkileşimleri oldukça yüksek olabilmektedir. Reklam verenler olarak söz konusu bu durum tanıtımlarınızda oldukça işe yarayabilir. Ancak bu durum tam tersi de olabilir. Kaliteli ve özgün olduğu halde yeteri kadar etkileşimi olmayan influencerler da olabilir. Böyle bir durumda dikkatli ve doğru seçimler yapmanız gerekebilir.

İnfluencer Etkileşimi Nedir?

İnfluencer etkileşimi, sosyal medyada sahip olunan ve bilinirliği kanıtlayan bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir influencerların sahip olduğu tüm beğeniler, yorumlar ve takipçiler onun etkileşimini meydana getirmektedir. Tüm bunlara fazlasıyla sahip olan influencerın sosyal medyadaki insanlar ile etkileşimi oldukça yüksektir. Tam tersi ise insanlarla etkileşiminin az olduğu anlamına gelmektedir.

Sosyal medyada etkileşim kazanmak sanıldığı kadar kolay değildir. Güzel bir paylaşım sonucunda beğeni almak elbette ki doğaldır. Ancak bu yeteri kadar etkileşim sahibi olunmasına neden olmaz. Yine kaliteli bir içerik videosuna yapılan yorumlar da etkileşim kazandırır. Beğenilere göre daha fazla etkileşim kazandırdığı ise açık bir şekilde karşımıza çıkmaktadır.

İnfluencer Etkileşimi Neden Bu Kadar Önemlidir?

Tüm influencerlerın etkileşimleri birbirinden farklıdır. Bazı influencerlar etkileşim konusunda çıtayı arşa çıkarmış olabilmektedir. Bazıları ise onların daha altında etkileşimlerini sürdürmektedir. İnfluencer etkileşimi en çok reklam verenler için önemlidir. Daha fazla etkileşim daha fazla işbirliğini doğurur. Çoğunlukla bu işbirlikleri de etkileşim sayesinde başarıya ulaşır. Pek çok reklam verenin etkileşimi yüksek olan influencerlar ile çalışma nedeni de budur.

Bir İnfluencerın Etkileşim Oranı Nasıl Hesaplanır?

Bir influencerın sahip olduğu etkileşimi hesaplamak için tek bir yere odaklanmamak gerekir. Son zamanlarda öne çıkan bir influencerın toplam etkileşimini görmek için son attığı içeriğe odaklanmamak önemlidir. Buna en çok göz önünde olan içeriği de dahildir. Bir influencerın etkileşimini anlayabilmek için sosyal medyada paylaşmış olduğu tüm içeriklere bakılması gerekmektedir. Böylece doğru sonuçlar alınacaktır.

Bir influencer etkileşim oranını hesaplamak için basit bir formül de kullanılabilir. Böylece kısa yoldan da etkileşim oranı hesaplanabilir. Bunun için seçtiğiniz influencerın tüm içeriklerinin etkileşim sayısını bulmanız gerekir. Daha sonra takipçi sayısına bölmelisiniz. Sonunda yüz sayısı ile çarparak influencerın etkileşim sayısına ulaşabilirsiniz.

İyi Bir İnfluencer Etkileşim Oranı Nasıldır?

Etkileşim oranları durağan bir yapıya sahip değildir. Bu da her etkileşim oranının sürekli olarak değişebileceği anlamına gelmektedir. Bilindiği gibi günümüzde influencerların sayısı artmaya devam etmektedir. Bu kadar fazla sayıda influencerın olması etkileşim oranları üzerinde etkili olmaktadır.

İnfluencerların etkileşim oranları hesaplanırken yüzdeden yararlanılır. Bu yüzdeler bir ve beş arasında belirlenir. Buna göre yüzde bir oranında olan bir influencerın doğal olarak etkileşimi zayıf olmaktadır. Yüzde beş oranı ise reklam verenler için mükemmel bir kampanya adımı olarak görülebilir. Bir ve beşin arasında kalan sayılarda etkileşime sahip olanlar ise orta derecede etkileşim sahibi olan influencerlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kişiler de kampanyalar için değerlidir.

Küçük Çaptaki İnfluencerların Yüksek Etkileşime Sahip Olmasının Nedenleri Nelerdir?

Küçük ya da büyük olsun, sosyal medyada içerik üreten her influencerın belirli bir etkileşim oranı bulunmaktadır. Dolayısıyla küçük ya da büyük olmaları iyi bir etkileşim konusunda her zaman doğru fikri vermez. Büyük bir influencerın gerçek bir etkileşimi olduğu kadar sahte bir etkileşimi de olabilmektedir. Ancak küçük influencerlar için aynı durum söz konusu olmamaktadır. Küçük influencerların çoğu iletişim konusunda iyidir. Çünkü takipçilerinin hepsi ile iletişimi bulunmaktadır.

Küçük influencerların takipçileri azdır ancak gerçek takipçileri çok daha fazladır. Pek çok küçük influencerin yüzde doksanın üzerinde etkileşimi vardır. Bunun nedenleri arasında influencerın takipçileri ile vakit geçirmesi ve takipçilerine gerçek bir dil kullanmasıdır. Bu da etkileşimini arttırmaktadır. Böylece gerçek bir etkileşime sahip olmaktadır ve büyük bir çoğunluğu da kalıcıdır.

İnfluencerların Etkileşim Oranlarındaki Trendler Nelerdir?

Bilindiği üzere birden fazla sosyal medya uygulaması bulunmaktadır. Instagram, Twitter, Tiktok, Facebook ve Discord ise en bilinenler olarak karşımıza çıkmaktadır. Her birinde farklı influencerler içerik üretmektedir. Bunun yanında bir influencerın da birden fazla sosyal medya hesabı olabilmektedir. Hepsinde de farklı içerikler paylaşmaktadır veya aynı içeriği paylaşmaktadır. Trendler konusunda içerik önemlidir ancak hangi uygulama olduğu da önemlidir.

İki farklı sosyal medya uygulamasının iki farklı etkileşim oranı bulunmaktadır. Birinde beğeniler etkileşimi arttırırken diğerinde yapılan retweet arttırabilmektedir. Bu nedenle etkileşim oranı hesaplanırken hangisinin daha fazla etkileşim arttırdığı bulunmalıdır. Böylece doğru bir etkileşim oranı hesaplaması yapılabilmektedir.

Gerçek Olmayan Takipçilerin Etkileşim Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Sosyal medyada gerçek takipçiler kadar sahte takipçiler de bulunmaktadır. Bu sahte takipçiler çoğunlukla birilerini gizliden takip etmek için vardır. Ancak birinin etkileşimini arttırmak için de kolaylıkla kullanılabilirler. Etkileşim oranları hesaplanırken hesaplamaya da rahatlıkla katılabilirler. Bu nedenle sahte hesaplara karşı dikkatli olunması gereklidir. Sahte hesapları ayıklamanın en temiz yollarından biri de influencerların takipçi yüzdelerine bakmaktır. Bu size oldukça yardımcı olacak yoldur.

"Influencer Etkileşiminde Bilmeniz Gerekenler" Bu yazı, orijinal yayın tarihindeki 16 Oca 2023 bilgilere göre hazırlanmıştır. Ancak, zamanla değişiklik gösterebilecek, güncelliğini yitirebilecek veya geçerliliğini kaybedebilecek bilgiler içerebilir.
Yorum Yok
Puanlama: 4.9 yıldız (99 puanlama)
Yorum Yap

Bilgilendirme