Influencer Hediye Gönderimi

Influencer Hediye Gönderimi

Günümüzde en çok tercih edilen mesleklerden biri Influencer haline gelmiştir. Sosyal medyanın gelişmesi ve insanların daha çok dijital platformda zaman geçirmesi ile birlikte bu işe olan ilgi ve alaka gün geçtikçe artış göstermeye başlamaktadır. Mesleğin gelişme göstermesi ile birlikte değişik sistemler ile reklamlar yapılmaya başladı. Televizyon aracılığı ile yapılan reklamlar artık sosyal medya aracılığı ile insanları ulaştırılmaktadır. İş birlikleri başlatarak Influencer kişilerin takipçilerine ürünleri ya da markaları duyurma imkânı söz konusu olur. Bunun için ise bazı kullanıcılara hediye gönderilir. Ücretsiz gönderilen bu ürünlerin tanıtım amaçlı olduğunu ve sosyal medya hesaplarından paylaşılması gerektiğini biliyoruz. Geleneksel pazarlama ticaretlerinin çok daha dışında bir pazarlama sistem oluşturmaktadır. Doğru bir şekilde kullanımı söz konusu olur ise sosyal medya aracılığıyla ciddi bir şekilde para kazanmak mümkündür. İçerik üreten ve bunları en iyi şekilde pazarlayan kişilere markalar çeşitli ürünler göndermektedir. Aynı zamanda kişinin kitlesine bağlı olarak tercih edilen hediyeler değişiklik göstermektedir.

Influencer Hediyesi Nedir?

Markaların ürünü tanıtmak ve uzun vadede iş birliği elde edebilmek için Influencer kişilere hediye gönderir. Bu hediye karşılığında herhangi bir ücret söz konusu olmaz. Ücretsiz bir şekilde verilen bu ürünlerin en iyi şekilde video içeriklerine tabi tutularak kitleye ulaşması sağlanmaktadır. Son derece gelişmiş bir pazarlama stratejisi olarak karşımıza çıkar. Aynı zamanda pazarlama ve reklam için gerekli olan bütçenin çok daha altında bir maliyet ile yapıldığı için son zamanlarda pek çok marka ve ürün sahibi kişiler bu şekilde tanıtım yapmayı tercih etmektedir. Özgün içerik üreterek bu hediyelerin en hızlı şekilde tanıtımı sağlanmış olur. Sosyal medya kullanıcıları televizyon izleyen kişilere göre çok daha fazla olduğu için televizyon ile reklam yapmaktan ziyade sosyal medya aracılığı ile reklam yapma işi daha çok tercih edilmektedir. Reklamı yapan Influencer hediye için belirli bir miktarda para ödemesi söz konusu olur. Anlaşmalı bir şekilde yapılır ise düzenli olan bu işler belirli bir ücret karşılığında anlaşmaya gidilir.

Neden Etkileyici Hediyeler Tercih Edilir?

Tanıtımı yapılacak olan ürün ve bu markanın karşı taraf etkileyebilmesi adına etkileyici hediyeler göndermek çok daha iyi bir sonuç elde etmenizi sağlar. Özellikle son yıllarda sosyal medya tercih edilerek yapılan reklamlar da hediyelerin on plana çıkması çok önemlidir. Influencer kişilere gönderilen ürünlerin etkileyici ve orijinal içerik olması konusunda çok dikkatli davranmak gerekir. Gönderilen hediye içerik sahibi tarafından belirli bir video ya da fotoğraf ile hedef kitleye paylaşılır. Hedef kitleye paylaşılırken ürünün faydaları ve performans hakkında bilgiler verilir. Hedef kitleye ulaşma konusunda doğru kişileri tercih etmek çok önemlidir. Hangi yaş aralığını hitap ediyorsunuz o kişinin kitlesine yönelim göstermeniz gerekir.

Hangi Hediye Nasıl Seçilir?

Hediye göndermek isteyen kişiler ürünlerinin hangi Influencer kitlesi ile uyuştuğunu görmesi lazım. Doğru kitleye hitap edebilmek amacı ile bu aşamada çok dikkatli davranmak gerekir. Pazarlama kampanyası yürütürken doğru kitleyi hedef göstermek en önemli konudur. Örneğin 40 yaş üzeri için bir kırışıklık kreminin reklamı yapılacak ise bu kitleye sahip olan Influencer hesaplarını tercih etmek gerekir. Böylece doğru kitleye doğru bir şekilde ulaşma şansı bulunur. Hedef kirlenin belirlenmesi sonrasında ise ürünün en doğru tedarik zinciri oluşturulur. Tedarik zincirinin takibi de çok önemlidir. Kime ne hediye gönderildiği belirli ağlar tarafından kontrol edilmelidir. Influencer hediye ile anlaşma yapıldıktan sonra ne şekilde bir içerik çıkarılacağı da ürün sahibi ve Influencer ile konuşulur.

Sipariş Oluşturup Gönderimi Yönlendirin

Influencer pazarlama sistemi ağladığı zaman ürün siparişlerini yönetmek amacıyla iyi bir çalışma göstermek gerekir. Manuel olarak yönlendirme söz konusu olur ise çok fazla zaman kaybı ve karışıklık söz konusu olabilir. Bu gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmamak adına sevkiyat ve sipariş bilgilerini otomatik toplayan sistemlere geçiş yapmak gerekir. Bu şekilde hem zaman kaybını hem de kafa karışıklığını ortadan kaldırmak mümkün olur. Her daim verimliliği artırmaya yönelik yöntemler aramak gerekir. Etkileyici bir ürün bulduktan sonra pazarlamacının ürünü hızlı bir şekilde kişiye teslim etmesi gerekir. Kampanyayı hızlı bir şekilde yürütmek daha etkili bir sonuç elde edebilmek amacı ile son derece önemlidir. Güçlü ortaklıklar geliştirmeye yönelik hızlı teslimat önemli bir konu olmaktadır. Özellikle son yıllarda sosyal medyada rekabetin çok fazla olmasından kaynaklı olarak pek çok ürün farklı tanıtıcılara yönelmeye başladı. Bu rekabet içerisinde başarılı olabilmek adına hızlı ve kapsamlı bir çalışma yürütmek son derece önemlidir. Kampanya ve kullanıcıların her açıdan hızlı bir çalışma yürütmesi iki taraf içinde olumlu bir etki yaratmaktadır. Güçlü ortaklıkların ortaya çıkabilmesi adına ürünleri hızlı bir şekilde teslim etmek isteyebilirsiniz.

Özgün İçerikler Oluşturmak

Influencer’lara ürün teslimi yapıldıktan sonra içerik oluşturma işlemini gerçekleştirmek gerekir. Bu iş ortağımıza bu kampanya sonucunda hedeflediğiniz şeyi, hangi kanallara yayın yapılacağını ve içerik biçimlerini bildirmeniz gerekir. Aynı zamanda nasıl bir kampanya olacağı konusunda son derece kapsamlı bir bilgi vermeniz gerekir. Bu şekilde doğru bilgi karşı tarafa yazdırdığı zaman çok daha etkili bir sonuç elde etmek mümkün olur. Nasıl yapıldığı, kutudan çıkarma, promosyon kodu ve ürün içeriğini doğru bir şekilde yansıtmak gerekir. Aynı zamanda hedef kitleye en doğru şekilde ulaşmasını sağlayacak olan içerikleri özgün bir şekilde oluşturma konusunda da dikkatli gerekir. Bir içerik oluşturan kişiler sosyal medya uzmanları olduğu için onların fikirlerini de göz önünde bulundurmak gerekir. Gerçekten izlenim yaratabilmesi adına belirli bir süre kullanım izni vermek gerekebilir. Bu şekilde izleyicilerin güvenini kazanmak ve daha doğru bir bilgi aktarımı yapmak mümkün olur. Verilen tavsiyelerin güvenli olması en önemli konular arasında yer almaktadır.

"Influencer Hediye Gönderimi" Bu yazı, orijinal yayın tarihindeki 11 Oca 2023 bilgilere göre hazırlanmıştır. Ancak, zamanla değişiklik gösterebilecek, güncelliğini yitirebilecek veya geçerliliğini kaybedebilecek bilgiler içerebilir.
Yorum Yok
Puanlama: 4.8 yıldız (71 puanlama)
Yorum Yap

Bilgilendirme