Influencer Marketing’in 2021’de Gelişimi

Influencer Marketing’in 2021’de Gelişimi

Influencer Marketing’in 2021’de Gelişimi

Influencer marketing, günümüzün en gözde iş alanlarından biridir. Yeni nesil tanıtım aracı olarak görülen Influencer marketing, sahip olduğu gücüyle markalar tarafından tercih edilir. Bu alan; ürün ve hizmeti tanıtmak amacıyla bireylerin sosyal medyadaki etki gücünden faydalanmayı hedefler. Özellikle son birkaç yılda sosyal medyanın hayatımızda daha da önem kazanmasıyla beraber influencer marketing birçok kişiye istihdam sağlamaktadır. 2020 senesinde yapılmış olan bir araştıma; pazarlamacıların %73’ünün geçtiğimiz seneye göre daha fazla bir bütçeyi marketing için ayırdığını belirtmiştir. Böylesine büyük bir oran, influencer marketing’in iş hayatında ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu gösterir.

Aynı araştırma; pazarın %60’ının; yeni nesil pazarlama yöntemlerinin geleneksel reklamcılık anlayışından daha etkili olduğunu söyler. Influencer marketing gibi yeni nesil reklamcılık yöntemleri, markalar tarafından daha iyi bir yatırım getirisi sağladığı inancını doğurur. 2021’in son aylarına yaklaştığımız bu dönemde, influencer marketing ’in gelişimi hakkında daha sağlıklı yaklaşımlar yapmak mümkündür.

Influencer Marketing, Bu Senede Çekiciliğini Kaybetmedi

Influencer dünyasının hızlı gelişimi, markaların da dikkatini çekmiştir. Büyüyen ve gelişen sektör sonucu, her yıl etkileyici pazarlama kullanımları artar. Influencer dünyasına yapılan yatırımların karşılığının hızlı alınması sebebiyle 2021 senesinde influencer marketing gözde bir alan olmuştur. Çeşitli sosyal medya platformlarınn artması ile influencer dünyası birçok kaynaktan beslenir. Instagram, Youtube ve son dönemin gözde sosyal medya platformu TikTok ile beraber pazarlama alanı oldukça genişlemiştir. Tiktok’un popülaritesinin artması ile beraber influencer marketing’in dümeni Tiktok’a çevrilmiştir. Çeşitli marka ve pazarlamacıların TikTok’un iddialı büyümesi karşısında yeni atılımlar gerçekleştirdiği bilinir.  Tiktok kullanıcı sayısının artması ile beraber, sosyal medya kullanıcılarının ana tercihinin Tiktok olduğu söylenebilir. Ana tercihe yönelik gerçekleştirilen atılımlar, pazarlamacıların hedeflerine ve gelir kaynaklarına hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlar.

Influencer marketing’in hızlı gelişmesi sonucunda yıl sonuna kadar 13,8 milyar dolar değerinde olması bekleniyor. Bu sayı, şimdiye kadar ki en yüksek değer olarak karşımıza çıkar. Sosyal medyanın hızla güç kazanmasının yanı sıra bu pazar, 240’tan fazla ajans ve platform ile çalışmalarını sürdürür. Tüm bu gelişmeler, markaların %75’inin pazarlama bütçelerini influencer pazarına ayırmasını sağla. Markaların güvenilir olarak görülen influencelar ile yaptığı işbirlikler, potansiyel müşterilerin markayı tercih etmesine yardımcı olur. Bu sebeple birçok marka aynı influencerlar ile çalışmayı güven verici bulur.

Influencer Marketing Nasıl Bu Kadar Başarılı?

Influencer marketing, sahip olduğu başarı ile sektöre yön vermeye devam eder. Influencerların deneyimlerine dayanan ve sosyal medyada “kanıt” olarak görülen görseller ile desteklenir. Müşteriler; markalardan ziyade güvenilen ve sevilen influencer’ların önerdiği hizmet ve ürünleri tercih eder.

Influencerlar İle İşbirliği Nasıl Yapılır?

Influencer’lar, yapmış olduğu işbirlikleri ve sponsorlu gönderiler ile para kazanır. Markalar ile yapılan işbirliği sonucunda influencerlar takipçileri ile indirim kodu paylaşabilir, stok geldiğinde takipçilerini bilgilendirebilir. .Tüm bunlar, markanın pazar araştırması yapmasına da yardımcı olur. Örneğin X influencer’ın takipçileri ile paylaştığı indirim kodunu kaç kişi kullandığını öğrenmek, etkili bir Pazar stratejisi oluşturmak için gereklidir.  Tiktok bu stratejiyi kullanmak için etkili bir platform olsa da her markanın sosyal medyadaki gücü daha farklıdr. Bu sebeple markanız için en etkili platform, en fazla kişiyi etkilediğiniz platformdur. Bu strateji söz konusu olduğunda daha önce de söylediğimiz gibi en iyi platform, potansiyel müşteri kitlenizin en sevdiği platformdur.

Kendisi Küçük Etkisi Büyük: Micro Influencer’lar İle Markanızı Başarıya Taşıyın

Influencer marketing’in gelişmesi ile birçok influencer ortaya çıkmıştır. Her bir influencer’ın tarzının farklı olması, her birinin farklı bir takipçi kitlesine sahip olmasına neden olur. Çok değil, bundan birkaç sene önce markaların en büyük hedefi, geniş kitlelere sahip influencerlar ile işbirliği yapmaktı. Ancak değişen zaman ile birlikte nicelik değil, nitelik önem kazanmıştır. Örneğin satış yapmak istediğiniz ürünü 500 bin takipçiye sahip bir influencer ile işbirliği yaparak pazarlamak isteyebilirsiniz ancak bu 500 bin takipçiden sadece 3 bin kişi bu ürünle ilgileniyorsa etkili bir strateji gerçekleştirmiş olmazsınız. Mikro influencer, takipçi kitlesinin neyi, nasıl ve ne kadar sevdiğini anlayabilmek için oldukça idealdir.

Yapılan bir araştırma, takipçi sayısı 1 milyondan fazla olan influencerlara göre ortalama 15 bin takipçiye sahip olan kişilerin daha fazla etkileşim aldığını ortaya koymuştur. Mikro influencerların ürün reklamından ziyade ürün tavsiyesi anlayışını belirlemesi, mikro influencerları daha başarılı yapan etkenlerden biridir.

Profesyonel Destek İle Etkili Stratejiler Oluşturmak Mümkün

Yapılan bir araştırmaya göre 5 sene önce influencer marketing hizmeti veren ajans ve platform sayısı dünya genelinde sadece 190 iken, günümüzde yaklaşık 1500 şirket influencer marketing alanında çalışıyor. Influencerlığın bir iş alanı haline gelmesi, her alanda olduğu gibi influencer marketing alanında da bazı kişilerin uzmanlaşmasını sağladı. Influencer ajansları, markalar ile influencerları buluşturarak en etkili pazarlama stratejilerini oluşturur. Markaların bu alanda tecrübeli insanlar ile çalışması, hem influencerlar hem de markalar için faydalıdır. Verileri analiz etme, dijital dünya hakimiyeti, stratejik atılımlar ve deneyimden gelen iç görüler ile öne çıkan influencer marketing uzmanlarımızdan yardım alarak markanızı ve sayfanızı insanlarla en etkili şekilde buluşturabilirsiniz.

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

"Influencer Marketing’in 2021’de Gelişimi" Bu yazı, orijinal yayın tarihindeki 24 Oca 2022 bilgilere göre hazırlanmıştır. Ancak, zamanla değişiklik gösterebilecek, güncelliğini yitirebilecek veya geçerliliğini kaybedebilecek bilgiler içerebilir.
Yorum Yok
Puanlama: 4.6 yıldız (97 puanlama)
Yorum Yap

Bilgilendirme