Influencer Pazarlama İçin Bilmeniz Gerekenler

Influencer Pazarlama İçin Bilmeniz Gerekenler

Pazarlama probleminizi influencer pazarlama stratejiniz ile çözüme kavuşturabilirsiniz. Bildiğiniz üzere geleneksel kabul edilen pazarlama stratejileri artık daha az kullanılmaya başladı. Pek çok insan artık reklam izlemekten şikayet ediyor. Özellikle sürekli olarak reklam mesajları almaktan rahatsızlık duyuyor ve bunu dile getiriyor. Yine pek çoğu da reklamları ayarlar aracılığıyla engellemeyi tercih ediyor. Influencer pazarlama ise reklamların dışına çıkıyor.

Tüketicilerin istediği satın alma özelliklerinden biri kolay bir şekilde satın almadır. Bir hizmeti veya ürünü satın alırken zorluk çekmek ilgi çekici gelmiyor. Bunlar yerine kolay bir satın alma süreci geçirmek istiyor. Ayrıca ilgi çekici hizmet veya ürüne ulaşmak istiyor. Tam bu noktada da influencer pazarlama devreye giriyor. Son zamanlarda tüketiciler reklam izlemek yerine influencerları izlemeyi tercih ediyor. Özellikle influencerların önerdiği hizmet veya ürünler daha çok ilgilerini çekiyor.

Influencerların Kampanyanızdaki Yerleri

Influencer pazarlama stratejisi etkileşimi yüksek influencerlar tarafından ilgi çekicidir. Öyle ki influencerlar işbirliği kapılarını açık tutuyor. Gelen teklifleri de değerlendiriyor. Böylece her iki taraf için de başarılı bir influencer pazarlama süreci oluyor.

Influencerlar sosyal medya platformlarında her kesime hitap ederler. İçeriklerini de herkesin izlemek isteyeceği şekilde hazırlarlar. Yalnızca bunu bile göz önünde bulundurduğunuzda siz de herkesin dile getirdiği bir marka olabilirsiniz. Hizmetleriniz veya ürünleriniz herkes için uygun olabilir. Herkes sizin markanızın müşterisi olmak isteyebilir. Hatta bunun bir üst noktasında devamlı müşterileriniz olacak tüketicileri bile bünyenize çekebilirsiniz.

İlk Kampanyanıza Başlamadan Önce Cevabını Vermeniz Gereken 5 Soru

Influencer pazarlamanıza başlamadan önce bu pazarlamanın ne olduğunu bilmeniz gerekir. Ayrıca neden, nasıl, ne zaman, nerede ve kim sorularını da sormalısınız. Bunların cevabını kendinize verdikten sonra aklınızda bir taslak oluşacaktır. Bunlar dışında cevaplarını vermeniz gereken beş soru daha vardır.

1.Yapacağım bu kampanyanın amacı nedir?

Influencer pazarlamaya başlamak istiyorsanız bunu hangi amaç için yaptığınızı bilmeniz gerekir. Bu pazarlamaya başlamanızın amacı ise müşterilerinizin sayısını arttırmaktır. Aynı zamanda satış hacminizi büyüterek markanızı genişletmektir. Varmak istediğiniz nokta sizin amacınız olacaktır. Amacınızı net bir şekilde belirlediğinizde bu hedefte ilerleyeceksiniz. Amacınızı bulmak sizi kolay bir yola götürecektir.

2.Hangi influencer kanalı benim markamı tanıtabilir?

Bir amaç bulduğunuza göre sıra bu amacınıza hangi influencerın ortak olacağını bulmaktır. Influencer pazarlamaya başlamadan önce sosyal medya platformlarındaki influencerları bulun. Daha sonra onları bir süzgeçten geçirin. Böylelikle hangi influencerın amacınıza yakın olduğunu bulabilirsiniz. Ayrıca etkileşim oranlarına bakarak hangi influencerın amacınıza daha çok katkı sağlayacağını anlayabilirsiniz.

3.Ulaşmak istediğiniz hedef kitlenizin influencerı büyük ölçekli mi yoksa küçük ölçekli mi olmalı?

Sosyal medya platformlarında çeşitli etkileşim oranlarına sahip influencerlar vardır. Büyük etkileşimli olan influencerların kampanyanıza katkısı elbette ki olacaktır. Ancak küçük etkileşimli olan influencerlar da kampanyanıza sandığınızdan daha çok katkı sağlayabilir. Bunu anlayabilmek için etkileşim oranları kadar gerçek takipçilerini de sorgulamanız gerekir. Böylece hangi influencerın size daha çok yararı olacağını anlayabilirsiniz.

4.Taslağım nedir?

Influencer kampanyanıza başlamadan önce karşılıklı olarak iletişim kurmanız gerekir. Bunun için influencerınız ile bir görüşme ayarlamalısınız. Amacınızı influencerınıza açık bir şekilde anlatmalısınız. Ayrıca influencerınızın bundan ne kazanç sağlayacağını da belirtmelisiniz. Influencerınızın da bu konuda fikirleri varsa onun fikirlerini de dinlemelisiniz. Belki fikirlerinde sizin de aklınıza yatacak olan fikirler vardır.

5.Ödememi nasıl yapacağım?

Influencer kampanyanız için bir anlaşma sağladığınızda ödeme şekliniz de bellir olur. Influencerların bazıları ödemeleri hediye ürün şeklinde almaktadır. Aldıkları bu ürünleri başka içeriklerinde kullanarak işlerine devam etmektedir. Bazıları ise ücret karşılığı işbirliğini kabul eder.

Ödeme şeklinizi açıklayacak faktörlerden biri influencerınızın etkileşim gücüdür. Büyük etkileşime sahip bir influencer ile çalışırsanız ödemeniz daha yüksek olacaktır. Eğer bunun için ayırdığınız bütçe az geliyorsa ortak paydada buluşmaya çalışabilirsiniz. Bunlardan önce mikro influencer ile de çalışmayı düşünebilirsiniz. Bu durumda ödeme yapacağınız miktar da azalacaktır. Ancak kampanyanızın başında size uygun olan influencerı seçmeye çalışın. Böylece ödeme konusunda bir problem yaşamazsınız.

Influencer Pazarlama

Influencer pazarlama öncesinde cevap verilmesi gereken sorulara cevap verdiniz. Tüm sorulara bir cevap bulduğunuza göre artık influencer pazarlamanıza başlayabilirsiniz. Influencer pazarlaması belirli bir sıralama ile gerçekleşir. Bu sıralama ile ilerlediğinizde influencer kampanyanız soru işaretleri olmadan gerçekleşecektir.

1.Influencer Seçimi

Markanızı hangi influencerın tanıtacağını bilmek önemlidir. Size en uygun olan influencerı seçin ve yola başlayın. Seçtiğiniz influencer kendine özgü içerikleri ile markanızı tanıtmaya başlayacaktır. Bu süreçte seçtiğiniz influencerın işbirliğinizin dışında çıkıp çıkmadığını da gözlemleyin.

Marka için uygun olan influencerı çeşitli şekillerde bulabilirsiniz. Örneğin influencer pazarlama havuzunu deneyebilirsiniz. Buradaki influencerlar daha önceden marka tanıtımı yapmış kişilerdir. Tecrübe sahibi bir influencer istiyorsanız işinize yarayacaktır.

2.Bilgilendirme

Influencer pazarlamanız için bir influencer seçtiniz. Şimdi ise sıra teklif götürmeye ve imzaları atmaya geldi. Influencerınız ile görüştüğünüzde ona kampanyanızdan bahsedin. Hiçbir eksik taraf bırakmayın. İki tarafın da birbirine açık olması gerekir. Böylece doğru bir iletişim sağlanmış olur.

3.Sözleşme

Marka tanıtımınız için influencerınız ile anlaşma sağladığınızda sıra sözleşme yapmaya gelecektir. Sözleşme yapmak her iki taraf için de gerçek bir sorumluluk doğuracaktır. İmzaları atarak işbirliğini resmi bir hale getirirsiniz.

4.İçeriğin Olası Müşteriler İle Buluşması

Marka tanıtımınız için en değerli adım burasıdır. Influencerınız markanızı içine katarak bir içerik yayınladı. Kitlesi ise bu içeriği izleyerek markanızı öğrendi. Daha sonra hepsi markanızın sitesine bakmaya başladı. Beğenenler ise hizmetinizi veya ürününüzü satın aldı. Bir daha memnun kaldıklarında ise markanızı çevrelerine anlatmaya başladı. İşte varmak istediğiniz nokta buydu. Tebrik ederiz, başardınız.

"Influencer Pazarlama İçin Bilmeniz Gerekenler" Bu yazı, orijinal yayın tarihindeki 19 Oca 2023 bilgilere göre hazırlanmıştır. Ancak, zamanla değişiklik gösterebilecek, güncelliğini yitirebilecek veya geçerliliğini kaybedebilecek bilgiler içerebilir.
Yorum Yok
Puanlama: 4.7 yıldız (62 puanlama)
Yorum Yap

Bilgilendirme