Influencer Pazarlamaya Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler Temel Bilgiler

Influencer Pazarlamaya Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler Temel Bilgiler

Sosyal medyanın bu kadar etkin kullanıldığı çağımızda pazarlama taktikleri de değişime uğramıştır. Değişen bu pazarlama taktiklerinden biri de influencerlar ile reklam verenler arasındaki işbirlikleridir. Bu işbirlikleri sonucunda ortaya influencer pazarlama kavramı çıkmıştır. Böylece klasik pazarlama taktiklerinden yavaşça vazgeçilmeye başlanmıştır.

Günümüzde influencer pazarlama yapmak isteyen pek çok işletme vardır. Bu işletmeler markalarını daha çok insana duyurmak ve müşteri kazanmak istemektedir. Sosyal medyanın sahip olduğu influencerlardan da bu konuda destek almaktadır. Böylece reklam verenler ve influencerlar arasında bir ortaklık kurulmaya başlanmıştır. Ancak işbirliği yapmak için önceden belirlenmesi gereken birtakım özellikler bulunur. Reklam verenler bu özellikler doğrultusunda doğru bir pazarlamaya yapmaya çalışmaktadır.

 

İlk İnfluencer Pazarlaması Yapmadan Önce Cevaplanması Gereken Bazı Sorular

Yapılacak Olan Pazarlamanın Temel Amacı Nedir?

Bir marka influencerı ile işbirliğine gitmeden önce yapacağınız pazarlama konusunda net olmanız gerekmektedir. Böylelikle sizin için en doğru influencer ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca pazarlamanız ve seçtiğiniz marka influencerı arasında bir uyum olması pazarlamanızı daha etkin kılacaktır. Bu nedenle hangi konuda pazarlama yapacağınızı net olarak bilmeli ve sonraki ilerlemenizi bunun ışığında kaydetmelisiniz. İlerleyeceğiniz bu süreçte tutarlı kararlar almanız başarı elde etmenize olanak sağlayacaktır.

Hangi Influencer Kanalı Bana Yardımcı Olabilir?

Bu soru ilk sorunun devamı niteliğinde bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Bildiğiniz gibi sosyal medya platformlarında pek çok influencer bulunur. Bunlardan bazıları sizin alanınıza uygun olabilir. Ancak uygun olmayanlar ile bir işbirliği düşünüyorsanız bunu tekrar düşünmenizde fayda olabilir. Bu nedenle influencer pazarlama ince eleyip sık dokumanız yararlı olacaktır. Vereceğiniz doğru ve mantıklı kararlar sizi ve influencer pazarlamanızı başarıya ulaştıracaktır.

Pazarlama İçin En Uygun Hedef Kitleyi Size Ulaştıracak Influencer Kimdir?

Bu sorunun cevabını işbirliğinden önce yapacağınız gözlemler sonucunda verebilirsiniz. Bir pazarlamaya girişmeden önce yürüteceğiniz bu kampanyanın her adımını önceden belirlemeniz ve buna göre hareket etmeniz gerekmektedir. Bu nedenle gözlem yapmak size artı bir kazanç sağlayacaktır. Pazarlayacağınız hizmetin veya ürünün izlerini taşıyan bir marka influencerı seçmek sizin için faydalı olacaktır.

İşbirliği Süresince Marka Influencerının Ne Gibi Kazançları Olacaktır?

Bilindiği üzere influencerler belirli bir ücret karşılığında veya ücretsiz ürün alımı şeklinde tanıtımlar yapmaktadır. Eğer bir marka influencerı ile işbirliğine girecekseniz bunun karşılığını nasıl vereceğinizi önceden belirlemeniz gerekir. Bu doğrultuda karşılıklı istişare de size bir fikir verecektir. Bazı marka influencerları ücret yerine ücretsiz ürün isteğinde bulunabilir. Yine bunun tam tersi gibi bir durum da söz konusu olabilir.

Influencer Pazarlamaya Başlama Adımları

Evet, aklınızda bir kampanya oluşturdunuz ve bunu pazarlamaya başlamak istiyorsunuz. Pazarlamayı bir marka influencerı veya birden fazla marka influencerı ile yapmaya karar verdiniz. Karar verme aşamasından sonra adım adım ilerleyerek pazarlamanızın sonuna gelecekseniz. Bunun için ilerlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde olacaktır:

1.Kampanyanıza uygun marka influencerı seçme

İşbirliği öncesi yaptığınız gözlemler sonucunda uygun olduğunu düşündüğünüz marka influencerlarının bir listesini oluşturmak ilk adımınız olabilir. Daha sonra detaylı bir şekilde eleme yaparak size en uygun marka influencerını seçebilirsiniz. Bunu yaparken pazarlayacağınız hizmetin ya da ürünün şartlarını karşılayacağından da emin olmalısınız. Unutmamalısınız ki başarmak için biraz çaba ve özene ihtiyaç vardır.

2.Seçtiğiniz marka influencerı ile ön görüşme

Seçtiğiniz marka influencerı ile ön bir görüşme yapmak kafanızdaki influencerdan emin olmak için önemli bir adımdır. Gözlemleyerek seçtiğin marka influencerının iletişim yeteneklerine göre de yola beraber devam edip etmeyeceğinize karar verebilirsiniz. Ayrıca tüm bu pazarlama süreci boyunca karşılıklı istekleri de masaya yatırabilirsiniz. Böylelikle soru işareti olmadan bir influencer pazarlama sürecine girebilirsiniz.

3.Sözleşme ile kesinleşen işbirliği

İşbirlikleri her zaman karşılıklı anlaşmalara bağlı olarak kurulur. Bunu yazılı bir şekilde ilan eden ise sözleşmelerdir. Tanıtımınız için marka influencerı ile sözleşme yapmak işlerin kesinleştiği anlamına gelecektir. Böylece her iki tarafa da sorumluluklar yüklenecektir. İleride yaşanabilecek herhangi bir tanıtım sorununda da bu sözleşme taraflara yol gösterecektir.

4.Özgün içerik üretme

Yapılan karşılıklı anlaşmadan sonra sıra elbette ki tanıtımınıza gelecektir. Pazarlamak istediğiniz hizmeti veya ürünü özgün bir şekilde kitleye aktarmak oldukça önemlidir. Bunun için seçmiş olduğunuz marka influencerı da özgün bir içerik üretici olarak size yardımcı olacaktır. Pazarlamaya başlamadan önce yapılan özgün bir pazarlama taslağı işinize yarayacaktır. Daha sonra marka influencerı bunu kanalında özgün bir şekilde kitlesine aktaracaktır.

5.Biraz dinlenme zamanı

Buradaki dinleme zamanı gerçek bir dinlenme zamanı değildir. Siz işbirliğinizi yaptıktan ve tanıtımınızı marka influencerına verdikten sonra geri planda olarak işleri takip edebilirsiniz. Bunu yaparken pazarlamanın nasıl gittiği hakkında daha objektif bir bakış açısına sahip olabilirsiniz. Hata olarak gördüğünüz yerlerde düzeltme yapabilirsiniz.

6.Elde edilen sonuçları analiz etme

İnfluencer pazarlamanız bittikten sonra geriye tabii ki sonuçlara bakmak kalacaktır. Almış olduğunuz tüm iyi yorumları veya kötü yorumları bu aşamada görebilirsiniz. Aynı zamanda markanıza olan talebi de rahat bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Büyüme hacminizi öğrenmek için bu aşamada elde edilen tüm verileri gözden geçirebilirsiniz.

7. Yapılacak olan ödeme ve işbirliğinin son bulması

Tüm bu aşamaları geçtikten sonra geriye kalan yalnızca marka influencerına emeğinin karşılığını vermek olacaktır. Unutmamalısınız ki elde ettiğiniz başarının büyük mimarlarından biri de marka influencerınızdır. Kararlaştırılan ödemeyi kendisine yaptıktan sonra doğal olarak ortaklığınız da son bulacaktır. Ancak karşılıklı olarak tekrar bir işbirliğine girmek isterseniz o da sizin kararınız olacaktır. Yeni bir işbirliğinde de sayılan bu adımları yerine getirmeniz yeterli olacaktır.

"Influencer Pazarlamaya Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler Temel Bilgiler" Bu yazı, orijinal yayın tarihindeki 15 Oca 2023 bilgilere göre hazırlanmıştır. Ancak, zamanla değişiklik gösterebilecek, güncelliğini yitirebilecek veya geçerliliğini kaybedebilecek bilgiler içerebilir.
Yorum Yok
Puanlama: 4.9 yıldız (77 puanlama)
Yorum Yap

Bilgilendirme