Marka Tanıtımı İçin Bir Youtube İnfluencerını Nasıl Bulabilirsiniz?

Marka Tanıtımı İçin Bir Youtube İnfluencerını Nasıl Bulabilirsiniz?

Bildiğiniz üzere popüler olan platformlardan biri de Youtube olarak karşımıza çıkmaktadır. Youtube, bir video içerik platformudur. Doğal olarak içinde de video içerik üreticilerini barındırır. Influencer pazarlamanız için etkili stratejilerden biri olarak kullanılabilir. Marka tanıtımı için de aranan influencerlardan olmaktadır.

Youtube influencerları farklı alanlarda yoğunlaşmaktadır. Bazıları bireysel videolar üretirken, bazıları da tanıtım video içerikleri üretir. Eğer markanız için bir Youtube influencerı ile çalışmak istiyorsanız ihtiyacınız olan yüksek ihtimalle ikinci influencerdır. Bu influencerlar bireysel içerik ürettikleri kadar çeşitli ürün tanıtım videoları da üretirler. Örneğin kargo açılımları ve kullanılan ürün eleştirileri bu tarz video içerikleridir.

Influencer pazarlamanız için bir Youtube influencerı istiyorsanız bunu pek çok şekilde yapabilirsiniz. Çoktan hazırlanmış influencer listesinden ilham alabilirsiniz. Bunun dışında direkt olarak Youtube influencerları ile etkileşime girerek tekliflerinizi götürebilirsiniz.

Youtube İçerik Üreticisi Nedir?

Youtube içerik üreticisi, Youtube üzerinden videolar yapan ve bunları yayınlayan kişidir. Ayrıca, youtube üzerinde binleri aşkın Youtube influencerı bulunmaktadır. Hepsi de farklı alanlarda yoğunlaşmıştır. Ancak bazıları aynı konular üzerinde de video içerik yapmaktadır.

Youtube içerik üreticileri genellikle hayatın içinden videolar yaparlar. Güzellik, spor, siyaset ve yemek ile ilgili konular bunlara örnek olabilir. Bunların dışında kendi hayatını yayınlamayı seven Youtube influencerları da vardır. Eğer bu içerik üreticileri ile çalışmak istiyorsanız iyi bir filtreleme yapmanız gerektiğini unutmayın.

Youtube influencerları kendi içlerinde ayrılan bir yapıya sahiptir. Onlar da aynı Instagram influencerları gibi küçük veya büyük çapta olabilirler. Büyük çapta olan Youtube influencerlarının milyonları aşkın takipçileri vardır. Videoları takipçileri ve takipçileri olmayan herkes tarafından izlenir. Orta ve küçük çapta olanların izlenmeleri ise daha azdır. Ancak videolarını izleyen takipçileri veya takipçileri olmayan kişilerin arasında dağlar kadar fark yoktur.

Youtube içerik üreticileri etkili bir video içerik yaptıklarında çok fazla insanın dikkatini çeker. Bu da pek çok yerden sponsor kazanmalarına neden olur. Aynı zamanda pek çok reklam işi de alırlar. Reklamlara da çoğunlukla videolarında ürün yerleştirme şeklinde yer verirler.

Bir Youtube İçerik Üreticisi İle Neden İşbirliği Yapmalısınız?

İlgisini çeken videolar izlemeyi her insan sever. Sizler de reklam verenler olarak bunu kendi avantajınıza dönüştürebilirsiniz. Bunun için de bir Youtube video içerik üretici ile çalışmanız gerekir. Bu Youtube video içerik üreticilerini Youtube platformunda bulursunuz.

İnsanların pek çoğu zamanını video izleyerek değerlendirir. Youtube platformunun bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri de budur. Stratejik bir influencer pazarlama yapmak istediğinizde bu nedeni dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bir stratejiyi avantaja çevirmek için popüler olanlar her zaman size bir yol gösterecektir.

Youtube platformunda en çok izlenen influencerlar size çeşitli faydalar sağlayabilir. İnsanlar videolarını sevdiklerini kişiyi takip etmeyi seçerler. İnsanların sevdiği influencerlar ile işbirliği yapmanız marka tanıtımı için güzel yollardan biri olacaktır.

Bir Youtube İçerik Üreticisini Bulmanın Yolları Nelerdir?

Youtube içerik üreticilerini bulmak için arama motorlarını kullanabilirsiniz. Bu yöntem klasik bir yöntemdir ancak istatistikleri önünüze çıkarır. Bir Google, Yandex veya Opera araması yaparak en popüler içerik üreticilerini bulabilirsiniz. Arama motorlarını kullanmak size aynı şekilde zaman tasarrufu da sağlayacaktır.

Bildiğiniz gibi günümüzde influencer pazarlaması yapmak oldukça popülerdir. Öyle ki bu işbirliklerine katılan pek çok marka influencerı bulunur. Bu kişilerin sıralandığı bir marka influencerları listesi de vardır. Eğer zamandan tasarruf etmeyi düşünüyorsanız bu listelere de bakabilirsiniz. Böylelikle işbirliği yapma olasılığınız olan influencerların işbirliği etkileşimleri hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Marka influencerlarının olduğu gibi Youtube influencerlarının da bir platformu vardır. Burada işbirliğine hazır olan tüm Youtube influencerları bulabilme şansınız vardır. Bu kişiler bu platformda kendileri hakkında her bilgiye yer verirler. Influencer pazarlamanız hakkında ihtiyacınız olan her bilgi de yine bu platformda yer alır.

Yapmak istediğiniz influencer pazarlamanızda müşterilerinizi kullanmanız da bir stratejik yöntem olacaktır. Herhangi bir müşteriniz Youtube influencerı olabilir. Bunun dışında normal bir müşteriniz de Youtube influencerı potansiyeli taşıyabilir. Ancak müşterinizin hedef kitleye ulaşabilme potansiyeli de olmalıdır. Belirli bir çevre tarafından tanınması işinize yarayabilir.

Marka Tanıtımı İçin Youtube İçerik Üreticileri İle Anlaşma Nasıl Olur?

Influencer pazarlamanızı bir Youtube içerik üreticisi ile yapmak istiyorsanız bir anlaşmaya varmanız gereklidir. Bu da sözleşme ile olacaktır. Markanızı tanıtmak istediğiniz platform Youtube platformu olduğunda tanıtımınız video ile olacak demektir. Seçtiğiniz influencerın videosunda nelere yer vermek istediğini öğrenmelisiniz. Daha sonra buna uyumlu şekilde bir pazarlama stratejisi geliştirmelisiniz. Bunların hepsi zaten sözleşmenizde yer alacaktır.

Sözleşme yapmadan önce Youtube influencerınız ile yüz yüz bir görüşme sağlamalısınız. Yüz yüze yapılan görüşmelerde tüm talepler açıklığı ile ortaya konacaktır. Influencerın videosunda hangi içeriği çekmek istediğini bu şekilde öğrenirsiniz. Daha sonra onun da markanız hakkındaki fikrini alabilirsiniz. Karşılıklı iletişim kurmak iki tarafın da birbirini net bir şekilde anlamasına yardımcı olacaktır.

Bir Youtube içerik üreticisi yaratıcı olmak zorundadır. Bu yaratıcılığını sizin markanızda da kullanacaktır. Tam olarak ne istediğinizi Youtube influencerına iletin ve geri dönüşlerini bekleyin. Böylece tam bir anlaşmaya varmadan önce netlik kazanılmasına yardımcı olun.

Youtube içerik üreticileri de diğer içerik üreticileri gibi yaptıkları içeriklerden gelir elde etmektedir. Influencer pazarlamada da aynı durum geçerli olacaktır. Siz tüm pazarlama sürecine karar verdikten sonra sıra elde edilecek kazanca gelecektir. Bunu Youtube influencerı ile detaylı bir şekilde konuşmanız gerekir. Youtube içerik üreticileri elde edecekleri kazancı para olarak istemeyebilir. Bunun yerine markanız olan hizmetten veya üründen talep edebilir. Böyle bir talebi olmazsa da bir dahaki influencer pazarlamanızda yer almak isteyebilir.

"Marka Tanıtımı İçin Bir Youtube İnfluencerını Nasıl Bulabilirsiniz?" Bu yazı, orijinal yayın tarihindeki 23 Oca 2023 bilgilere göre hazırlanmıştır. Ancak, zamanla değişiklik gösterebilecek, güncelliğini yitirebilecek veya geçerliliğini kaybedebilecek bilgiler içerebilir.
Yorum Yok
Puanlama: 4.8 yıldız (70 puanlama)
Yorum Yap

Bilgilendirme