Marka Tanıtımı İçin Influencer Marketing

Marka Tanıtımı İçin Influencer Marketing

Sosyal medya günümüzde en önemli pazarlama arasında yer almaya başladı. Pazarlama avantajlarından en etkili şekilde yararlanmak için ilk olarak marka tanıtımı için Influencer ile nasıl anlaşma yapılacağı konusunda bilgi edinmeniz gerekir. Yeni ortaklıklar kurabilmek ve pazarlama yönünde etkili bir beceri ortaya çıkarabilmek adına doğru ürün gönderimi son derece önemlidir. İş alma ve anlaşma yapabilmek zor ve uzun bir süreç gibi görünse de öyle değildir. İlk olarak kampanyanızı belirleyip daha sonra ise planlanan ücreti karşı tarafa bildirmek gerekir. Devamında ise kolay bir şekilde ürün gönderimi ve pazarlık işlemleri yapılabilmektedir. Kriterlere uygun olacak şekilde uygulama yapmak son derece önemlidir.

Sosyal yardım mesajlarını içeriklerinize dahil etmeniz de önemli konular arasında yer almaktadır. Tazminat ve pazarlık adına kapsamlı bir araştırma yapmak gerekir. Çalıştığınız kişi ile daha sonrasında da pek çok farklı pazarlama işinde çalışma şansı söz konusu olur. Yapılan araştırma ve anket sonucunda Influencer ile birden fazla kez çalışan kişilerin %56 oranında olduğu öğrenildi.

Marka Tanıtımı İçin Influencer Seçimi!

Markanızı tanıtmak için tercih edeceğiniz Influencer seçiminde altı konuda dikkatli davranmak gerekir. Bu konuları şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Kısa bir liste şeklinde aklınızdaki isimleri sıralayın.
  • Tazminat ile ilgili olan teklifinize karar verin.
  • Kampanyamıza katılmak isteyen ya da istediğiniz kişiler ile iletişime geçin.
  • Bu kişiler ile kampanyamız ile alakalı bir müzakere ortamı oluşturun.
  • İçerik üretimi ve kampanya ile ilgili özeti karşı taraf ile paylaşın.

-Influencer ile bir sözleşme imzalayın.

Bu şekilde kampanyamız ile ilgili en iyi çalışma sistemine oluşturmak mümkün hale gelir. Markanıza uygun olan bir içerik oluşturduğunuz zaman kriterleriniz doğrultusunda kontrol sistemi de oluşmuş olur. Marka tanıtımı için Influencer arasında bir eşleşme durumu söz konusu olur ise herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalmadan en etkili sistemi ortaya çıkarmış olursunuz. Aynı zamanda hedef kitleye uygun kişileri tercih ettiğiniz zaman daha kısa süre içerisinde daha fazla insan ile iletişime geçme şansımız mümkün olur.

Marka Hedef Kitlesi ile Influencer Hedef Kitlesi

Sosyal medya üzerinden reklam yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken pek çok konu vardır. Özellikle marka hedef kitlesi ile Influencer hedef kitlesi arasında sistematik bir ilerleme göstermek gerekir. Marka hedef kitlesi karşı tarafın kitlesi ile uyuştuğu zaman çok daha etkileşimi yüksek bir tanıtım yapmak söz konusu olur. Bunun için kapsamlı bir araştırma yapmak gerekir. İstediğiniz bütçe ekibe sahip olan kişiler ile çalışma göstermek gerekir. Aynı zamanda bilir stratejiler kullanıldığı zaman çok daha etkili bir kampanya çalışması ortaya çıkar. Performansı yüksek olan ve sosyal katılım sağlama oranı yüksek olan kişiler tercih edilir ise markanın daha hızlı bir şekilde duyulması sağlanır. Marka değerlerinize uyumlu olan Influencer kitlesi ile çalışma gösterilmesi durumunda marka çok daha net bir şekilde yansıtılmış olur. Aynı zamanda doğru kitleye ulaşması ile daha fazla kişinin rağbet göstermesi söz konusu olur.

Ödeme ve Tazminat

Bir Influencer ile çalışma gösterecek olan kişilerin mutlaka iş birliği içerisinde çalışma göstermesi gerekir. Ödeme ve tazminat konusunda daha önceden fayda sağlayabilmek açısından teşvik edecek olan tutarların belirlenmesi gerekir. Çekici bir teklifle geldiğiniz zaman pek çok kişi sizinle çalışmak ister. Ücreti bir ödeme ile çalışma gösterilebileceği gibi aynı zamanda ücretsiz olarak gönderilen hediyeler ile de pazarlama ve reklam çalışması yürütülebilir. Hem para hem de gönderilen ücretsiz hediyeler ile çalışma gösteren kişilerde mevcuttur. Ücretsiz ürün avantajları içeren ödeme seçenekleri son zamanlarda çok fazla tercih edilmeye başladı. Maliyeti en az da indirip daha cazip bir teklif sunmak açısından denge bulmak gerekir. Ücretsiz ürün ve indirim kodları maliyeti azaltıp iyi bir reklam yapabilme açısından etkili bir yöntem olacaktır.

Influencer Kampanya

Marka ve hedef kitlenize belirledikten sonra etkileyici bir üyeniz alabilmek adına belirli kampanyalara dahil etmeniz gerekir. İkna edici bir mesaj ile ve cazip fırsatlar ile karşınıza çıktığınız zaman etkileyici bir sonuç elde etmek mümkün olur. Net ve uzun olmayan mesajlar gönderdiğini zaman çok daha iyi bir iletişim söz konusu olur. Karşı tarafın size daha hızlı bir dönüş yapmasını sağlayabilmek adına temel bilgileri mutlaka yazınız içerisinde bulundurması gerekir. Aynı zamanda kişileştirilmiş ayrıntıları eklediğiniz zaman insanlara bu durum daha cazip geldiği için daha kısa süre içerisinde dönüş sağlanır. Sosyal yardım mesajları oluşturarak stratejilerinizi daha iyi bir şekilde belirleyebilirsiniz. Özellikle son yıllarda bu sistem daha çok tercih etmektedir.

Influencer ile Müzakere Edin!

Pazarlama kampanyası oluşturacak olan kişilerin Influencer ile müzakere halinde olması gerekir. Hangi içeriklerin hedef kitleye hızlı bir şekilde ulaştığını en iyi bilen kişiler onlardır. Bu sebeple kendi istediğiniz şeyleri diretmek yerine karşı tarafın isteklerini de göz önünde bulundurmak gerekir. Özgün içerikler ile marka tanıtımı yaptığınız zaman çok daha etkili bir tanıtım yapma şansı söz konusudur. Sosyal medyanın gelişim göstermesi ve çok fazla insanın bu alanda yer almasından kaynaklı olarak reklamları bu şekilde ortaya çıkarmak daha etkili olmaktadır. Sabit bir ücret ya da ücretsiz ürünler ile önceden bir müzakere yapılabilir. Aynı zamanda tazminat teklifinde bulunma da etkili bir yöntem olacaktır. Maaşı belirleyen herhangi bir durum söz konusu olmadığı için ne kadar teklif edeceğini beklemek gerekir. Daha sonrasında ise maaş konusunda etkili bir müzakere görüşmesi yapılır. Tazminat ile dengeleyen bir tutar belirlemek çok daha yararlı olacaktır. Karşılıklı fayda sağlamaya yönelik bir sistem yapmaya çalışın.

Kampanya Özeti

Influencer  hedef kitlesi ile çalışma gösterecek olan kişilerin mutlaka pazarlama kampanyasını özet şeklinde karşı tarafa bildirmesi gerekir. Erken paylaşıldığı zaman çok daha etkili bir çalışma söz konusu olur. Kampanya hakkında ilk erişim son derece önemlidir. İçerik üretimi, talimatları ve yapılması gerekenleri liste şeklinde belirtmek gerekir. Aynı zamanda yapılması gerekenler konusunda da belirli bir uyarı listesi vermek gerekir. Sözleşme oluşturulduğu zaman belirlenen süre zarfında teslim edilmesi gerekir. Etkileyici ve dikkat çeken bir içerik olması konusunda dikkatli bir çalışma gösterilmesi gerekir.

"Marka Tanıtımı İçin Influencer Marketing" Bu yazı, orijinal yayın tarihindeki 12 Oca 2023 bilgilere göre hazırlanmıştır. Ancak, zamanla değişiklik gösterebilecek, güncelliğini yitirebilecek veya geçerliliğini kaybedebilecek bilgiler içerebilir.
Yorum Yok
Puanlama: 4.5 yıldız (72 puanlama)
Yorum Yap

Bilgilendirme