Marka İçin Mikro İnfluencerlarını Nasıl Bulabilirsiniz?

Marka İçin Mikro İnfluencerlarını Nasıl Bulabilirsiniz?

eSosyal medyada etkin faaliyet gösteren influencerlar pazarlama faaliyetlerinde önemli bir yerde bulunmaktadır. Günümüzde pek çok işbirlikçi bu influencerlar ile çalışmayı tercih etmektedir. Bunun en temel nedeni ise işbirlikçilerin marka influencer sosyal medyadaki gücünü bilmesidir. Son zamanlarda küçük influencerlara gösterilen ilgi ise epey fazladır.

Marka influencerları kendi aralarında büyük, küçük veya orta ölçekte olarak ayrılmaktadır. Pek çok işbirlikçi ise genelde büyük ölçekteki marka influencerları seçmektedir. Bunun nedeni ise bu influencerların daha büyük bir kitleye sahip olmasıdır. Ancak mikro influencerların etkileşim gücü de son zamanlarda göz ardı edilmemektedir. Mikro influencerların etrafında olan gerçek hedef kitlesi daha cezbedici gelmeye başlamıştır. Böylelikle işbirlikçiler doğru mikro influencarlarını bulmaya odaklanmışlardır.

Mikro influencerlar ile bir işbirliği kurulması önceki kadar riskli bir durum olmamaktadır. Bu işbirliklerine önyargı ile yaklaşan reklam verenler elbette ki olacaktır. Ancak risk almayı seven işbirlikçiler seçimini mikro influencerlardan yana kullanabilir. Bu işbirliğinin sonucu da oldukça güzel olabilir. Bu yazıda ise doğru mikro influencarını nasıl bulacağınız anlatılmaya çalışılacaktır. Böylece sizler de mikro influencerları ile çalışmanın o kadar kötü olmayacağını görebilirsiniz.

Mikro influencer, takipçisi az olan ve beraberinde az bir etkileşim sahibi olan kişilerdir. Bu kişiler sosyal medya platformlarında aktiftir ancak büyük influencerlar kadar göz önünde değillerdir. Böyle olmasının ise birden fazla nedeni olabilir. Örneğin fazla reklam yapmamaları, daha az aktif olmaları veya küçük kalmak istemeleri bazı nedenlerdir.

Marka İçin Bir Küçük Influencerı Nasıl Bulabilirsiniz?

Bir influencer pazarlamasına girmeden önce kriterlerinizi belirlemek size etkili bir başlangıç yaptıracaktır. Böylece çalışmanıza en uygun influencerın büyük ya da küçük olup olmayacağını da bilmiş olursunuz. Eğer mikro bir influencer ile işbirliği yapmak istiyorsanız sosyal medya platformlarını daha detaylı incelemekle başlayabilirsiniz.

Sahip olduğunuz ve pazarlamak istediğiniz ürün veya hizmetin doğru elde olması önemlidir. Bu doğru el de mikro bir influencer olabilmektedir. Bunun için Instagram gibi bir sosyal medya platformuna göz gezdirmeniz yanlış olmayacaktır. Bilindiği üzere mikro influencerların en çok kullandığı sosyal medya platformu Instagram olmaktadır.

Marka için çalışmak istediğiniz mikro influencer tek bir kişi olmayabilmektedir. Seçmiş olduğunuz birkaç mikro influencer ile de işbirliği yapabilirsiniz. Böylece yola hangi mikro influencer ile devam etmek istediğinizi de kolaylıkla bulursunuz.

Küçük Influencerınızı Nasıl Belirleyebilirsiniz?

Bildiğiniz üzere mikro influencerlar küçük ölçekteki influencerlardır. Sosyal medya platformlarında onlar da vardır ve küçük kitlelere sahiplerdir. Bu kişilerle çalışmak sizin tercihinizdir ancak kendi küçük influencerınızı da ortaya çıkarabilirsiniz. Örneğin tanınmış müşterileriniz sizin için iyi birer mikro influencer adayı olabilmektedir.

Tanınmış müşteri demek çevresi geniş olan müşteri demektir. Bu da en az influencerlar kadar etkileşim sahibi oldukları anlamına gelebilmektedir. Özellikle influencer pazarlamanız için bütçeniz kısıtlıysa bu kişiler size oldukça yardımcı olabilmektedir. Ayrıca bu müşteriler sizi en iyi tanıyan kişiler olmaktadır. Bu da pazarlamanızı kaliteli bir hale getirebilmektedir. Müşterilerinizi bir süzgeçten geçirerek mikro influencerınızı bulabilirsiniz.

Küçük Influencer Bulmak İçin Takip Edilebilecek İpuçları Nelerdir?

Bir küçük influencerı bulmak için bazı püf noktaları vardır. Bu püf noktalarını uyguladığınızda aradığınız influencer sizi direkt olarak bulabilmektedir. Bunun için ilk yapmanız gereken adım kendinizi tanıtmaktadır. Çekici bir tanıtım yaparak mikro influencerları etrafınıza çekmeye başlayabilirsiniz. Onlara teklifler vererek uygun bir işbirliği adımı atabilirsiniz. Ayrıca takip edebileceğiniz bazı ipuçları daha bulunmaktadır. Onları da şu şekilde sıralayabilmemiz mümkündür:

  • Netlik: Kendinizi elbette ki mikro influencerlara tanıtmanız gerekir. Ancak bunun yanında amacınıza göre hareket etmeyi unutmamalısınız. Amacınızın ne olduğunu açıkça anlayan mikro influencerlar ile daha iyi bir iletişim kurabilirsiniz. Böylelikle her iki tarafında aklında soru işaretleri kalmamış olur. İşbirliğin başından sonuna kadar amaca sadık kalmış olursunuz.
  • Risk: Bir mikro influencerı ile çalışmanın riskleri olabilmektedir. Kendinizi yeteri kadar pazarlayamamış olmanız bunun sonuçlarından biri olarak karşınıza çıkabilmektedir. Ancak hiçbir başarı risksiz elde edilemez. Bu nedenle işin başında gözlemleyerek seçtiğiniz mikro influencarınıza güvenmeniz gerekir.
  • Tutarlılık: Verdiğiniz sözlerde ve aldığınız sözlerde tutarlı olmanız her iki taraf için de önemlidir. İstediğiniz influencer pazarlamasında gereğinden fazla yük almamalısınız. Aldığınız fazla yük mikro influencerınızı da etkileyecektir. Bu nedenle tutarlı kararlar alarak yola devam etmeyi seçmelisiniz. Böyle yaptığınız sürece bir mikro influencerı sizden kaçmayacaktır. Belki de ilk ve son işbirliğiniz olmayacaktır.
  • Ödeme: İşbirliklerinde elbette ki karşılıklı kazanç durumu söz konusudur. Bildiğiniz gibi marka influencerları yaptıkları işbirliklerinden kazanç elde etmektedir. Akabinde siz de pazarlamanızı başarılı bir şekilde sonlandırırsınız. Karşılıklı anlaşmadan sonra belirlenen zamanda ödemeyi yapmalısınız. Bunun size pek çok avantajı olabilmektedir. Bunlardan biri kazandığınız güven sonucunda adınızdan sıklıkla bahsedileceğidir.

Ürün Veya Hizmeti Küçük Influencer İle Tanıtmanın Faydaları Nelerdir?

Ürününüzü veya hizmetini bir mikro influencer ile tanıtmak size büyük avantajlar sağlayabilmektedir. Bildiğiniz gibi mikro influencerların etkileşimleri çok büyük bir oranda gerçektir. Böylece bu da etkileşimde bulundukları insanların gerçek olduğu anlamına gelir. Bu sayede yapacağınız marka tanıtımı gerçek kişilere ulaşacaktır.

Mikro influencerların bazıları kendilerini daha üst bir seviyeye taşımak isteyebilmektedir. Bu durumda sizinle işbirliği yapmayı kabul edebilirler. Etkileşimde bulundukları insanlar pazarladığınız ürün veya hizmete ulaştıkça influencerınız da kazanç sağlayacaktır. Kendisi de bunu bilerek yola devam edeceğinden işbirliği süresince sorun yaşamayabilirsiniz. Ayrıca pazarladığınız ürün veya hizmetin iyi etkileşim alması da sosyal medya platformunda yayılacaktır. Bu durum bir dahaki seferinizde büyük influencerlar ile çalışmanızı sağlayabilmektedir.

"Marka İçin Mikro İnfluencerlarını Nasıl Bulabilirsiniz?" Bu yazı, orijinal yayın tarihindeki 24 Oca 2023 bilgilere göre hazırlanmıştır. Ancak, zamanla değişiklik gösterebilecek, güncelliğini yitirebilecek veya geçerliliğini kaybedebilecek bilgiler içerebilir.
Yorum Yok
Puanlama: 4.9 yıldız (89 puanlama)
Yorum Yap

Bilgilendirme