Yatırım Getirisi Hesaplamanın Anahtarı

Yatırım Getirisi Hesaplamanın Anahtarı

Pazarlama yapan her markanın yapmış olduğu bir hata vardır. Bu hata pazarlamanın sonunu beklemektir. Yatırım getirisi hesaplamak için pazarlamanın bitmesini beklemek yanlıştır. Pazarlamaya başlamadan önce nasıl yapılacağı hakkında bir plan oluşturulur. Aynı planın yatırım getirileri için de yapılması gerekir.
Pazarlamanın sonunun gelmesi dışında gelecek tahminleri için yatırım getirisi hesaplama önemlidir. Çünkü yatırım getirisi hesaplama size net sonuçlar verecektir. Bu sonuçlara göre kendinize sağladığınız yararları ve zararları net bir şekilde anlayabilirsiniz.

Yatırım Getirisini Ölçmenin Zorlukları

Pazarlamanın yatırım getirisini hesaplamanız sizin ve gelecek pazarlamalarınız için önemlidir. Elde ettiğiniz yatırım getirisine göre gelecekte nasıl bir pazarlama yapıp yapmayacağınıza karar verirsiniz. Ayrıca gelecekteki pazarlamalarınıza ne kadarlık bir bütçe ayıracağınızı da bu şekilde anlamış olursunuz.
Yatırım getirileriniz arasında uçurum farklar olmamalıdır. Bir pazarlamada yaptığınız harcamalardan daha fazla gelir elde etmeniz beklenir. Çünkü yaptığınız pazarlamanın amacı budur. Harcamalarınız ve elde ettiğiniz gelir arasında fark yoksa pazarlamanız o kadar da başarılı olmamıştır. Yeteri kadar büyüme elde etmiş olmazsınız.
Pazarlama birden fazla yöne sahip stratejilerden meydana gelir. Bu nedenle yatırım getirisi hesaplanırken de uygun olan birden fazla yöntem vardır. Markalar birden fazla şekilde yatırım getirisi hesaplamaya çalışırlar. Yatırım getirileri hesaplanırken karşılaşılan zorlukları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ulaşılmak istenen hedefler için doğru yatırım getirisi hesaplama şeklini seçmek.

Her markanın uygulayabileceği farklı yatırım getirileri hesaplama şekli vardır. Markalar da bunların içinden doğru sonuçları verecek bir hesaplama şekli seçmeye çalışırlar. Markaların çalışma stilleri birbirinden farklı olduğu için performans değerlendirmeleri de farklı olacaktır. Bu nedenle uygun bir yatırım hesaplaması şekli seçiminde zorlanılması normaldir.

Niteliğin ölçülmesi.

Markaların kolay ölçebileceği değerleri kadar ölçmekte zorlanabileceği değerler de vardır. Niceliksel sonuçları ölçmek kolaydır. Çünkü burada gelir ve giderler gibi ölçülebilen değerler yer almaktadır. Ancak nitelik bakımından bazı zorluklarla karşılaşılabilir. Örneğin kampanyalar ve itibar bunlara örnek olarak verilebilir.

Satış Odaklı Kampanyalar İçin Yatırım Getirisini Hesaplama

Satış odaklı kampanyalarınızın yatırım getirisi hesaplamak için kullanabileceğiniz birkaç strateji vardır. Bu stratejilerden uygun olanını seçip yatırım getirilerinizi hesaplamaya başlayabilirsiniz. Yatırım getiri hesaplama formülü satışlarınızı hesaplamak için ideal yollardan biri olacaktır. Buna göre yatırım getirilerinizi ve bütçenizi aynı anda hesaplayarak yatırım getirilerinizi anlayabilirsiniz.
Yatırım getirisi hesaplamanın yollarından biri promosyon kodu olarak karşımıza çıkar. Buna göre influencerlar bir promosyon kodu paylaşır. Bu kodda satılan hizmet veya ürünler vardır ve ne kadar satıldıklarını kolayca öğrenebilirsiniz.

Yatırım Getirisini Hesaplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hesaplama yaparken belirli ölçütleri göz önüne almanız gerekir. Böylece yatırım getirisi hesaplamaya çalışırken yanlış bilgilerden yola çıkmamış olursunuz. Çünkü bunu yapmanız yatırım getirinizi yanlış hesaplamanıza neden olacaktır. Bu nedenle yatırım getirisi hesaplarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini maddeler ile özetleyebiliriz.

  • Influencer pazarlama sürecinde elde edilen gelir doğru kaynaklardan elde edilmiş olmalıdır. Bunun için yatırım getirisi hesaplamaya yarayan araçlardan ve formüllerden yararlanmanız gerekir.
  • Yatırım getirisi hesaplamak için birden fazla hesaplama aracı kullanılmamalıdır. Yatırım getirisi sonucunuz etkilenebilir ve ortaya yanlış sonuçlar çıkabilir.
  • Maliyeti hesaplamaya çalışırken elde ettiğiniz tüm geliri ve tüm giderleri eklemelisiniz. Yaptığınız harcamaları eklemek daha doğru sonuçlara ulaşmanıza imkan tanıyacaktır.
  • Yatırım getirisi hesaplarken dönemler halinde bir hesaplama yapmalısınız. Böylece yatırım getirilerinizi dönemlere göre ayırabilir ve hangi dönemde ne kadar getiri elde ettiğinizi anlayabilirsiniz.
  • Elde ettiğiniz yatırım getirisi uzman bir kişi tarafından analiz edilmelidir. İşini bilmeyen birine bunu yaptırmak elde edeceğiniz sayıların yanlış olmasına neden olabilir.
  • Tüm yatırımları yatırım getirisi hesaplamanıza dahil etmeniz gerekir. Buna pazarlama süreci içinde alınan yatırımlar da dahil edilmelidir.
  • Yatırım getirisi hesapladığınız dönemi önceki dönemlerde hesapladığınız yatırım getirileri ile karşılaştırmalısınız. Böylece elde ettiğiniz gelir hakkında daha net verilere ulaşmanız mümkün olacaktır.

Yatırım Getirisinin Önemi

Yatırım getirisi özellikle yatırım aşamalarında oldukça önemli bir hale gelmektedir. Çünkü yatırımlar için büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Aynı zamanda göze karışık gelebilecek her durumu da basitleştirme yeteneği vardır.
Yatırım getirisi gelecek için önemli olmaktadır. Yatırım getirisi hesaplarken geçmiş yatırım getirinizi de görürsünüz. Bu da size gelecek yatırımlarınız için aydınlatıcı olacaktır. Ayrıca elde etmiş olduğunuz başarıyı gelecek başarınıza da endekslemiş olursunuz.
Yatırım getirisi sahip olduğunuz kaynaklar için önemlidir. Nerede ve ne kadar kaynağınız olduğunu görmüş olursunuz. Buna göre eksiklikleriniz varsa tamamlamaya çalışırsınız. Ayrıca yeni kaynaklar elde etmeniz için de size iyi bir fırsat yaratabilir.

Yatırım Getirisini Hesaplamanın Sağlayacağı Faydalar

Yatırım getirisi hesaplamak her zaman için yararlı olacak bir eylemdir. Gelecekte yapılacak olan tüm yatırımlar hakkında size detaylı bilgiler sağlar. Ayrıca yapmış olduğunuz yatırımların gelecekte ne işe yaracağını da bilmenize olanak sunar. Diğer sağlayacağı faydaları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Elde edilen ve elde edilemeyen tüm oranları görme

Yatırım getirisi hesaplamak, size elde ettiğiniz kazancı net bir şekilde gösterir. Aynı şekilde kaybettiğiniz kazancı da net bir şekilde görmenize imkan tanır.

Doğru veriler elde etme

Maliyet oranlarınız için doğru verilere ihtiyacınız vardır. Yatırım getirisi bunu yapmanıza yardımcı olacak araçlardan ve hesaplamalardan ortaya çıkar.

Kolay hesaplama

Yatırım getirisi hesaplanırken araçlardan ve formüllerden yararlanılır. Bir problemi formül ile çözmek size zaman kazandırır. Ayrıca doğru sonuca ulaşmanıza olanak tanır.

Net sayılara ulaşma

Yatırım getirisi hesaplanırken tüm gelirler ve tüm giderler hesaba katılır. Aynı zamanda geride kalan tüm yatırım faktörleri de eklenir. Bunlar bir bütün halinde hesaplandığında ortaya gerçek sonuçlarınız çıkar.

Yatırımları değerlendirme

Aldığınız ve yaptığınız yatırımları yatırım getirisi hesaplama ile çok net bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Böylece hangi yatırımın size katkı sağladığını veya zarar verdiğini görebilirsiniz.

"Yatırım Getirisi Hesaplamanın Anahtarı" Bu yazı, orijinal yayın tarihindeki 05 Şub 2023 bilgilere göre hazırlanmıştır. Ancak, zamanla değişiklik gösterebilecek, güncelliğini yitirebilecek veya geçerliliğini kaybedebilecek bilgiler içerebilir.
Yorum Yok
Puanlama: 4.8 yıldız (77 puanlama)
Yorum Yap

Bilgilendirme