Influencer Pazarlama Ekibi Oluşturmak

Influencer Pazarlama Ekibi Oluşturmak

Influencer pazarlama ekibini yatırım yapmanız iyi bir karar olabilir. Daha önceden bir influencer pazarlamayı yaptıysanız sürecin nasıl işlediğini bilirsiniz. Yaptığınız influencer pazarlama, başarı ile sonuçlandığını gördüğünüzde de işleri büyütmek isteyebilirsiniz. Aynı zamanda bundan sonraki influencer pazarlamalarınızda sürekli olarak başarı elde etmeye çalışabilirsiniz.

Bir influencer pazarlama ekibiniz vardır. Çünkü bu ekibi ilk influencer pazarlamanızda oluşturdunuz. Şimdi ise daha donanımlı bir influencer ekibi oluşturmak istiyorsanız bir müdür almak ile başlamanız yanlış olmayacaktır. Her ekibin bir lideri vardır. İşe alacağınız müdür de bu görevi üstlenecektir. Influencer pazarlamalarınızın sorunsuz ilerlemesini sağlayacaktır. Influencer ekibinizi kurmadan önce işe alacağınız müdürün bir anahtar kilidi olduğunu aklınıza getirin.

Influencer pazarlamanızı birden fazla pazarlama stratejisi ile yapmak isteyebilirsiniz. Ancak hepsinin ortak noktası bir influencer ekibi olacaktır. Sonuç olarak tek başınıza bir influencer pazarlaması yapmak kolay olmayabilir. Bu yazıda ise influencer pazarlama ekibinizi nasıl oluşturacağınızı ve nasıl iletişim kuracağınızı okuyacaksınız.

Influencer Pazarlama Ekibinin İşi

Influencer pazarlamanızda başarı elde etmenin yolu iyi bir influencer ekibinden geçmektedir. Siz de bunu bilerek hareket ettiğinizde işlerinizi düzene koyabilirsiniz. Sıradaki kampanyanız için oluşturacağınız influencer ekibinin bu süreçte ne yaptığını bilmelisiniz.

1.Başarılı bir influencer pazarlaması yapmanız için size destek vermesi. Influencer pazarlamaya başlarken bunu bir ekip ile başlatırsınız. Sizin amacınızı yürütecek olan kişiler bu influencer ekibinde yer almaktadır. Başarınızı sağlamak için influencer pazarlamanızın her adımını takip ederler.

2.Influencer pazarlamanın bütçesini yapma. Influencer pazarlamaya belirli bir bütçe dahilinde girersiniz. Bunun ne kadar tutacağını hesaplama görevi ise influencer ekibinizde olur. Influencer ekibiniz verdiğiniz bütçe ile işlerin nasıl yürüyeceğini öğrenmeye çalışır. Buna aynı zamanda influencer ödemeleri de dahildir. Kime hangi ödemeyi yapacağınızı influencer ekibi çözer.

3.Yapacağınız işbirliklerini geliştirme. Influencer pazarlamanın temelinde işbirlikleri yatar. Gelecekte başka influencer pazarlamaları yapmak istiyorsanız ekibiniz size yardımcı olacaktır. Potansiyel işbirlikçileri sizin için bulacaktır. Böylece gelecekte kiminle işbirliği yapacağınızı önceden öğrenmiş olacaksınız.

4.Kampanyanın sürecini takip etme. Influencer kampanyanızın nasıl ilerlediğini influencer ekibiniz bilecektir. Bu nedenle süreci merak ettiğinizde ekibinize danışacaksınız. Influencer ekibiniz ise size sürecin nasıl ilerlediğini ve sonunda neler olacağı hakkında tahminlerini iletecektir.

5.Influencer pazarlama sonucunu tahmin etme. Influencer pazarlamanın başından sonuna kadar olan süreçte ekibiniz yer alacaktır. Böylece sonuçlar hakkında tahminleri de yine ekibiniz verecektir. Influencer pazarlamanız son bulduğunda elde ettiğiniz başarıyı ekibiniz tarafından öğrenebilirsiniz. Kaç müşteri kazandığınızı veya ne gelir elde ettiğinizi yine ekibiniz size sunacaktır.

Influencer Pazarlama Ekibinizde Olması Gereken Özellikler

Influencer pazarlama ekibinizin üyeleri rastgele bir şekilde seçmemeniz gerekir. Çünkü bu pazarlamaya yapma amacınız başarılı olmaktır. Başarılı olmak istiyorsanız donanımlı bu işi bilen kişilerden oluşan bir ekibe sahip olmalısınız. Ekibinizin tüm üyeleri influencer pazarlamadaki yetenekleri konuşturmalıdır. Influencer ekibinizde olması gereken özellikleri ise birkaç maddeyle açıklayabiliriz.

1.İletişim

İletişim yeteneği tüm influencer ekiplerinde olması gereken  bir özelliktir. İletişimi güçsüz olan influencer ekiplerinin  pazarlamada başarısız olma ihtimali yüksektir. Doğru iletişimi kuramamış olmanız influencerınızla da bir işbirliği yapmanıza engel olabilir.

2.İşbirliği Sağlama

Influencer pazarlamada influencerınız ile işbirliğini ekibiniz yapacaktır. Bu nedenle birebir görüşmeyi de onlar sağlayacaktır. Amacınızın net bir şekilde iletilmesi gerekir. Böylece işbirliğiniz hatasız bir şekilde yapılabilir. İşbirliğini sağlayabilecek bir ekibe sahip olmanız sizi influencer pazarlamada aranan bir marka haline getirebilir. Influencer ekibinizin iletişim yetenekleri çok önemlidir.

3.Analitik Düşünme ve Kritik Yapma

Tahmin gücü yüksek bir influencer ekibine ihtiyacınız vardır. Bunun yanında doğru yolda ilerleyebilecek bir ekibe de ihtiyaç duyasınız. Doğru pazarlama, doğru seçimler ve doğru adımlar sizi başarıya ulaştıracaktır. Influencer pazarlamanızın nasıl ilerleyeceği hakkında ekibiniz ile bir kiritik yapmalısınız. Ayrıca süreç boyunca kritik yapmaya devam edebileceğiniz bir ekibe ihtiyacınız olacaktır. Yeni fikirler üretemeyen ve özgün olamayan bir influencer ekibi işinize yaramayacaktır.

4.Sosyal Medya

Influencer pazarlama dediğimiz pazarlama türünde sosyal medya vardır. Çünkü bu pazarlamada bir influencer ile çalışırsınız ve bu influencerları sosyal medya platformlarında bulursunuz. Markanızı tanıtacağınız yer de doğal olarak sosyal medya platformlarıdır. Bu bağlamda sosyal medyayı tanıyan ve kullanmayı bilen bir influencer ekibine ihtiyacınız vardır.

5.Kampanya Yönetimi

Bir influencer ekibinin doğal olarak bir influencer pazarlamasını yürütmesi beklenir. Aksi durumda influencer pazarlamanızı yürütebilmeniz oldukça zor olacaktır. Özellikle bir influencer yerine birden fazla influencer ile çalışıyorsanız ekibinizin yönetimi devralması gerekir.

Başarı Elde Etmeniz İçin Bilmeniz Gereken İpuçları

Influencer ekibinizi oluşturmadan önce işe alacağınız ekip üyelerini bilmeniz gerekir. Bunun için de takip etmeniz gereken ipuçları olacaktır. Böylece influencer pazarlamaya başlamadan önce ekibiniz açısından başarı dolu bir işe başlayabilirsiniz.

1.Influencer ekibinizi planlayın. Hangi ekip üyesinin hangi işe odaklanacağını önceden belirleyin. Ayrıca başa etkili olabilecek bir influencer pazarlama müdürünü getirin. İyi bir liderin peşinden gelen üyeler de iyi olacaktır. Nasıl çalışacağını bilen insanlar ile bir yola çıkmaya çalışın.

2.Influencer pazarlama bütçenizi planlayın. Bir işe başlamadan önce ona ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini bilmelisiniz. Böylece işinizin ortasında herhangi bir bütçe sorunu ile karşılaşmayacaksınız. Hangi işe ne kadar bütçe ayıracağınızı bilmeniz bütçenizi doğru kullanmanızı sağlayacaktır. Bunun için gelir ve gider hesaplarınızı değerlendirmeyi unutmayın.

3.Influencer pazarlamanız için doğru insanları seçin. Influencer pazarlamanız için rastgele insanları seçmeyin. Hangi işi yapacağını bilen insanlarla çalışmayı tercih edin. Böylece vaktinizden de tasarruf etmiş olursunuz. Aynı zamanda kimin hangi işi yapacağını da bilirsiniz ve sorumlulukları siz belirlersiniz.

"Influencer Pazarlama Ekibi Oluşturmak" Bu yazı, orijinal yayın tarihindeki 28 Oca 2023 bilgilere göre hazırlanmıştır. Ancak, zamanla değişiklik gösterebilecek, güncelliğini yitirebilecek veya geçerliliğini kaybedebilecek bilgiler içerebilir.
Yorum Yok
Puanlama: 4.7 yıldız (72 puanlama)
Yorum Yap

Bilgilendirme